Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (11.01.2022)

Piyasalara Bakış

Güne pozitif seyirle başlayan BIST100 endeksi gün boyunca yatay pozitif hareket etse de son saatlerde gelen satışlarla günü %0.58 artışla 2,045 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 33.9 milyar TL seviyesinde gerçekleşti, endekse dahil olan 63 hisse değer kazandı, 31 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 13.78 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli hisse piyasalarında ise tepki alımları izleniyor.

Geçtiğimiz hafta boyunca satıcılı seyreden küresel hisse piyasaları bu haftaya da negatif başlangıç yaptı. ABD’de FED toplantı tutanaklarının, piyasa beklentilerinden daha şahin bir tutum ortaya koyması halen fiyatlamalar üzerinde baskı yaratıyor. Özellikle yüksek enflasyon beklentisi ve buna bağlı olarak FED’in sıkılaşma adımlarını daha hızlı atabileceği beklentileri ile tahvil faizlerinde yükseliş görülüyor. Bu da hisse, emtia ve kripto para piyasalarında satışa sebep oluyor. Haftanın ilk işlem gününde de buna benzer bir hareket izledik. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.80 seviyesini aşınca ABD’de hisse endeksleri gün içinde %2’nin üzerinde satışlarla karşılaştı ancak kapanışa doğru bu kayıpların çoğu geri alındı ve özellikle Nasdaq endeksi pozitif tarafta kapanış yaptı. FED’in Mart-Haziran ayları arasında faiz artırımlarına başlaması bekleniyor, bu süre zarfında ekonominin ve şirket karlarının gidişatı piyasalardaki hareketi belirleyecektir. Bugün FED Başkanı Powell TSİ 18:00’da Senato’da konuşma yapacak. Öte yandan içeride cari denge verisi izlenecek. Yarın ise haftanın en önemli verisi olarak ABD enflasyonunu izleyeceğiz.

BIST100 endeksinin yurtdışındaki harekete paralel tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 2,030-2,000 ve 1,975 destek seviyeleri iken 1,975 zarar-kes seviyesi olarak takip edilebilir. 2,050-2,100 bandını ise kısa vadeli direnç bölgesi olarak izlemeye devam ediyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!