Hisse Takip Listesi / Vakıf Yatırım – (10.01.2022)

Piyasalara Bakış

Güne alımlarla başlayan BIST100 endeksi günün geri kalanında dalgalı seyretse de günü % 1.3 artışla 2,033 puandan kapattı. İşlem hacmi 34.9 milyar TL seviyesinde gerçekleşti, endekse dahil olan 61 hisse değer kazandı, 33 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 13.81 seviyesinden işlem görürken, yurt dışı vadeli hisse piyasalarında ise yatay seyir izleniyor.

Geçtiğimiz haftaya iyi başlamayan küresel endeksler özellikle yükselen tahvil faizlerinden negatif etkilendi. ABD’de FED toplantı tutanakları ile başlayan faiz yükselişi hafta sonuna doğru yoğunlaşan istihdam verileriyle yükselişini sürdürdü. Haftanın en önemli verisi olan tarım dışı istihdam verisi beklentilerin çok altında kalmış olsa da FED’in enflasyon sebebiyle daha çok odaklandığı saatlik kazançlar verisinin yüksek gelmesi piyasalarda dalgalanma yarattı. Haftaya %1.51 seviyesinden başlayan ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.80 seviyesine kadar yükseldi, %1.75 seviyesi üzerinde kalması halinde riskli varlıklar üzerinde baskı oluşabilir. Öte yandan Avrupa’da da enflasyon 25 yılın zirvesinde gerçekleşti. Bugün veri akışı nispeten sakin olacak, fiyatlamalar yine faizlerin seyrine bağlı olacaktır. İçeride ise kur oynaklığının azalmasıyla pozitif ayrışmanın bir süre daha devam etmesi muhtemel görünüyor.

BIST100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede 2,000-1,975 destek seviyeleri iken 2,050-2,100 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 1,950 kısa vadeli pozisyonlar için zarar-kes seviyesi olarak izlenmelidir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!