Hisse Senedi Portföy Önerisi / Ak Yatırım – (6.01.2022)

İhracatçı sektörler cazibesini koruyor

Model Portföy Hisse Önerileri

– TL’deki değer kaybı sonrası hisse senetlerinde getiri arayışı sürecek. Kasım ve Aralık ayları TL’deki değer kaybının gelecek döneme ilişkin projeksiyon ve fiyatlama yapmayı zorlaştırdığı bir dönem oldu. Kur korumalı mevduat ürününün sunulmasıyla TL istikrar sağlamış görünüyor. Ancak bir süre daha piyasanın temkinli davranacağını ve yurtiçi dalgalanmalara nispeten daha dirençli ve döviz bazlı kazanç sağlayan şirketlerin ivme azalsa da birkaç ay daha ön planda olacağını düşünüyoruz.

‐ Portföye Kardemir D ve Şişecam eklendi. Ereğli Demir Çelik’ten çıkıp yerine Kardemir D hissesini yerleştiriyoruz. Ereğli Demir Çelik hisse performansı ile hedef fiyatımıza yaklaştı. Kardemir D hissesinde daha fazla yukarı potansiyel görüyoruz. 4Ç21 faaliyet performansı ve 2022 yılına yönelik projeksiyonlarımızda yukarı revizeler yaptık. Şişecam’ı 2022’deki güçlü büyüme dinamikleri ve orta‐uzun vadeli yatırımlarının yaratmasını beklediğimiz olumlu katkı nedeniyle portföyümüze ekledik.

‐ Portföyden Ereğli Demir Çelik çıkıyor. Ereğli Demir Çelik hisse performansı ile hedef fiyatımıza yaklaştı.

– Endeksi yenmeyi başardık. Portföy değişikliklerini açıkladığımız 7 Aralık’tan 4 Ocak’a kadar geçen sürede model portföy getirimiz %2,7 oldu ve böylece BIST‐100 toplam getiri endeksinin aynı dönemdeki getirisini %1,4 geçti. Son bir ayda portföye en yüksek katkıyı Ereğli, Tekfen ve Arçelik verdi. Bim, Garanti ve Yapı Kredi’deki zayıf performans devam etti ve portföy toplam getirisini aşağı yönde etkiledi.

‐ Aralık ayı sonunda portföyümüzün 2021 getirisi %42 olarak gerçekleşti ve BIST‐100 toplam getiri endeksini %9,3 yendi. 5 Ocak itibarıyla da portföyümüzün 2014 başından bu yana toplam getirisi %720’ye ulaştı. Aynı dönemde BIST‐100 toplam getiri endeksi ise %272 kazanç sağladı. Buna göre portföyümüz gösterge endeks getirisini %120 geçti. (Portföy getirilerimiz takip eden dönemde model portföy raporumuzun yayınlanma tarihindeki fiyat ortalamalarına göre düzeltilmektedir. BIST100 toplam getiri endeksi hisse fiyatları temettü ödemeleri için düzeltilerek hesaplanıyor).

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi