Hisse Senedi Portföy Önerisi / Ak Yatırım – (3.12.2020)

Hisse Senetlerinde Öneriler

Para politikası değişikliklerinin ardından hisselerde yukarı potansiyel güçlendi

– Para politikası değişiklileri sonrası hisse tarafı daha güçlü görünüyor. Kasım ayı dünya piyasaları ile birlikte Türk hisse senetleri için de yüksek getiri sağlanan bir dönem oldu. Para politikası değişiklikleri ve aşı haberlerinin hisselere destek vereceği beklentisi yabancı girişine, banka ve havacılık hisselerinde kuvvetli alımlara imkan sağladı.

– Hatırlanacağı üzere ara güncelleme ile iki hafta önce banka ağırlığımızı artırmış, portföye Migros ve Koç Holding’i eklerken, portföyden BIM, Fonet ve Şişe Cam’ı çıkarmıştık.

– Portföyümüzü yeni oluşan koşullara göre güncellemeye devam ediyoruz. Bu defa Tüpraş ve Kardemir’i (Ereğli’nin yerine) portföye eklerken portföyde banka ağırlığımızı koruyoruz.

– Portföyümüzden taktiksel olarak Ereğli’yi çıkarmanın yanı sıra, aşı haberleri çok hızlı hareket eden ve beklentimizin üzerine çıkan Selçuk Ecza ve kuvvetli katalizör kalmaması nedeniyle Kozal’ı portföyden çıkarıyoruz.

– 3Ç20 sonuçlarının ardından ayrıca model güncellemelere, uzun vadeli varsayımlarda değişiklikler ve değerleme süresini bir çeyrek ileriye alım gibi sebeplerle bazı hisselerde hedef fiyat güncellemeleri yaptık. Bunların listesini yukarıda bulabilirsiniz.

– Model portföyümüz Selçuk Ecza sayesinde endeksi yendi. 20 Kasım’daki son güncellemenin ardından model portföy getirimiz BIST-100 toplam getiri endeksinin %2,2 üzerinde gerçekleşti. Bu performansı çok büyük ölçüde Selçuk Ecza’nın iki hafta kadar kısa sürede %58 değerlenmesine borçluyuz. Diğer taraftan Migros, Ereğli ve Dohol hisseleri de ufak artı getiriler sağlarken, diğer hisselerin fiyatı bir miktar geriledi.

– Bu sonucun ardından model portföyümüzün (yayınlanmaya başlandığı 204 başından bu yana) toplam getirisi %377 oldu. Aynı dönemde BIST toplam getiri endeki ise %38 kazanç sağladı. Buna göre portföyümüz emsal borsa endeksini %101 düzeyine yenmiş görünüyor. Bilindiği üzere BIST100 toplam getiri endeksi hisse fiyatları temettü ödemeleri için düzeltilerek hesaplanıyor.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN