Hisse Senedi Portföy Önerisi / Ak Yatırım – (1.10.2021)

Son çeyreğe girerken riskler artıyor

Model Portföy Hisse Önerileri

– Daha temkinli bir portföy öneriyoruz. İçeride olası kur oynaklıkları ve dışarıda artan enflasyonist eğilimler ve güçlenen satış baskısı Ekim ayı hisse tercihlerinde bizi daha temkinli düşünmeye sevk etti.

– Eylül ayı sektörel hisse tercihleri açısından bir önceki ayın tersi bir görüntüdeydi. Ağustos’ta güçlü performans gösteren bankalar, perakende şirketleri, holding ve telekom hisselerinde Eylül’de satışlar yaşandı. Buna karşılık Covid-19 sonrası normalleşme teması turizm ve havacılık hisselerini, kur tarafındaki oynaklık iç dinamiklere daha az duyarlı bilişim ve (ihracat imkanı nedeniyle) otomotiv sektörünü öne çıkardı. Talebe ve tedarik koşullarına ilişkin endişeler demir/çelik hisselerindeki kâr satışlarının sürmesine neden oldu. Ekim’de Eylül ayı dinamiklerinin büyük ölçüde devam edeceğini, ayrıca ay ortasından itibaren3. çeyrek bilanço beklentilerinin de öne çıkacağını düşünüyoruz.

– Portföye Fonet eklendi. Ekim ayı portföyümüze Fonet Yazılım’ı ekledik. Yazılım sektörü şirketlerinin yurtiçi makro ekonomik dinamiklerden daha az etkileniyor. ayrıca şirketin hastane yazılımları ile ürün çeşitlendirmesine gitmesi hikayesin güçlendiriyor.

– Portföyden Yapı Kredi, Şişe Cam ve Kervan Gıda çıkıyor. Buna karşılık mali sektörde risk azaltma tercihimiz sonucu Yapı Kredi Bankası’nı portföyden çıkarıyoruz. Ek olarak, başta doğalgaz olmak üzere küresel enerji fiyatlarındaki hızlı artışın kârlılığı üzerinde risk oluşturduğuna inandığımız için Şişecam’ı ve artan nakliye maliyetlilerinin şirketin ihracat karlılığı üzerinde kısa vadeli baskı yapabileceğini düşündüğümüz Kervan Gıda’yıda portföyden çıkarıyoruz.

– Düşen piyasada endeksi yendik. Portföyümüz ayın ilk haftasında toplam getiri endeksinin hafif altında kalmıştı. Ancak en son güncelleme yaptığımız 9 Eylül’den bu yana portföy değer kaybı %0,3 ile sınırlı kaldı. Nominal kayba rağmen bu dönemde BIST-100 toplam getiri endeksini %2,9 oranında yendik. Portföye en yüksek katkı Pegasus, Tüpraş ve Medical Park’tan gelirken Ereğli ve Yapı Kredi getiriyi en çok aşağı çeken hisseler oldular.

– Eylül’ün ardından model portföyümüzün yılbaşına göre getirisi %7 oldu veBIST toplam getiri endeksini %9 geçti. Buna göre portföyümüzün yayınlanmaya başlandığı 2014 başından bu yana toplam getirisi de nominal %473oldu. Aynı dönemde BIST toplam getiri endeksi ise %160 kazanç sağladı. Buna göre portföyümüz gösterge endeks getirisini %120 geçti. (BIST100 toplam getiri endeksi hisse fiyatları temettü ödemeleri için düzeltilerek hesaplanıyor).

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi