Hisse Model Portföyü / Gedik Yatırım – (17.04.2017)

Gedik Yatırım Model Portföyünü Güncelledi

Hisse Model Portföyü’nde Yapılan Değişiklikler

BIST 100 Endeksi geçtiğimiz haftayı %1,77’lk kazançla kapatırken, Model Portföy’ün getirisi %0,32 olmuştur. Böylece BIST 100 Endeksi’nin yıl başından itibaren getirisi %15,26 olurken, Model Portföy’ün getirisi %13,41 olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz hafta Model Portföy’de yer alan ULKER temetttü ödemesi gerçekleştirmiştir.

Model Portföy’deki hisse ağırlıkları her çeyrek sonunda yeniden dengelenmektedir. Model portföy hisse ağırlıklarında en son 31.03.2017 kapanışına göre yeniden dengeleme işlemi yapılmıştır. Bu dengelemede toplam portföyün %65’i orta ve uzun vadeli hisse senetlerine eşit olarak, aynı şekilde toplam portföyün %35’i de kısa vadeli bölümdeki hisse senetlerine eşit olarak dağıtılmıştı. Bu dengeleme sonrası hisse senetlerinin fiyatlarında görülen değişime göre ortaya çıkan son ağırlıklar aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Yukarıdaki tabloda ilk bölümdeki hedef fiyatlar hisse ile ilgili orta ve uzun vadeli hedef fiyatlarımızı göstermektedir. Tabloda orta ve uzun vadeli hedeflerde “gg” ile gösterilenler, gözden geçirilen fiyatları göstermektedir. Kısa vadeli önerilerimizin olduğu bölümdeki hedef fiyatlar teknik analiz kriterlerine göre belirlenmiş olup, dönem içinde gerekli görülmesi halinde güncellenmektedir. Nisan ayında alternatif olarak izlediğimiz hisseler ise şunlardır: ENKAI, CCOLA ve TTRAK

Hisse Model Portföyü İçeriği

Hisse Model Portföy’ün içeriği mevcut durumda %100 hisse senedi olup, portföydeki hisseler iki ana gruptan oluşmaktadır. Bunlardan ilki portföyümüzün yaklaşık %65’ini oluşturan orta ve uzun vadeli stratejilerimiz dahilinde seçtiğimiz hisse senetlerinden, ikinci bölümü ise kısa ve orta vadeli trade amaçlı hisselerden oluşmaktadır. Bu bölüm piyasa koşullarına göre, kısa vadeli stratejilerle daha dinamik yönetilerek Hisse Model Portföy’ün getirisi maksimize edilmeye çalışılmaktadır.

Model portföy hisse ağırlıkları en son 31.03.2017 kapanışına göre yeniden dengelenmiştir (rebalance). Üçer aylık dönemler sonunda bu yeniden dengeleme tekrarlanacaktır.

NOT: Gedik Portföy Birinci Hisse Senedi Fonu, Gedik Yatırım Danışmanlığı Model Portföy önerilerine paralel bir şekilde “Smart Beta” yöntemi ile yönetilmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.