Hisse, Bakır ve Petrol ile Sac Ayağı Tamam…

Gelişmiş ya da gelişen ülke fark etmez piyasalar beklentileri satın alıyor. İleriye dönük umut var ise düzeltmeler sınırlı kalırken iyimserlik anlamakta güçlük çektiğimiz boyutlarda geziniyor.

İyimserliğin dozunun kaçtığını düşündüğümüz piyasaların başında Amerikan hisse senedi piyasaları geliyor. Endeksler rekor üzerine rekor kırarken bazı dönemlerde piyasalarda satım (put) opsiyon talebi artıyor. Ancak satım opsiyonları son 10 senede oyuncuların öngörüsüne kıyasla yok denecek kadar az değer buldu. Bu tarz güçlü yükseliş trendlerinde düzeltmeler kimsenin beklemediği bir zamanda gerçekleşir. Öte yanda beklenen düzeltme gecikdikçe yatırımcının sinirleri gerilebilir. Bu nedenle korkunun ecele faydası yok gelişmiş ülke piyasaları arasında Amerika getiri anlamında potansiyel olmayı sürdürürken kenarda beklemek nereye kadar?

CBOT’ta işlem gören ve S&P500 endeksinin volatilitesini gösteren VIX (korku) endeksi tarihi düşük seviyelerinde “11,61” Önümüzdeki haftalarda VIX yukarı yönlü hareketlenirken S&P500 endeksi 2300 seviyesine doğru geri çekilebilir. Ancak yedi seneden daha fazla süren trendler piyasa oyuncularını şaşırtacak ölçüde güçlü olabiliyor. Dolayısı ile düşüşten bir önceki aşama olan spekülatif süreç birkaç sene daha sürebilir. O zaman  yatırımcı neden kenarda bekleyerek alternatif bir kazançtan mahrum kalsın? Endekslerde yapılan alımlar dönem içerisinde opsiyon piyasası ile korunma altına alınarak sürdürülürken hisse bazında iyi bir araştırma ile seçici olunması gerektiğini düşünüyoruz.

Yükselişini abartılı bulduğumuz bir başka piyasa ise petrol, mevsimsel olarak piyasanın taban arayışı içinde olduğu aylardayız buna rağmen kaile alınır bir geri çekilme yaşanmıyor. OPEC üretim kesintisi büyük ölçüde fiyatlamaların içinde ancak piyasanın esas pozitif gördüğü bu kez üretici ülkelerin kararın arkasındaki dik duruşu. Derinlik raporuna göre, 508 bin kontrat civarında rekor seviyede olan net uzun pozisyon miktarı ile piyasa aşırı alım bölgesinde seyrediyor. İlginç olan petrol fiyatları 100 dolar/varil üzerinde iken de piyasa aynı seviyede uzun pozisyon taşıyordu. Bir yerde terslik var petrol fiyatları 55 dolar iken de 100 dolar iken de fonlar aynı pozisyonu taşıyor. Piyasanın yakıtı az kalmış olabilir ve talep tarafında artış ile desteklenmediği sürece 60,00 dolar/varil üzerine hareket güç görünüyor.

Emtia piyasasında 2017 senesi için favori gördüğümüz iki ürün petrol ve bakırdı. Petrol son iki buçuk ayda yaptığı dört dolarlık hareket ile düzeltme yapıyor olabilir belki de Mart ayında kısa bir düzeltme ardından 60,00 dolar/varil üzerini deneyecek. Bakır fiyatlarına gelince, Ocak ayını öyle bir hızlı geçirdi ki 2017 yılı beklentisini nerede ise şimdiden karşıladı. Bakır piyasasında da fonlar rekor seviyeye yakın uzun pozisyon taşıyorlar. Buna rağmen grev haberlerinin de etkisi ile LME bakır fiyatları 6000 dolar/ton altına dahi gerileyemedi. Bakır genel olarak açık veren bir piyasa ve arz tarafında kesinti haberlerinin devam etmesi fiyatları 2015 yüksek seviyesi olan 6600 dolar/ton’a taşıyabilir.

Küresel piyasalardaki fiyatlamalara bakınca oyuncular 2017 senesine ilişkin iyimser beklentilerini koruyor. Zenginlik göstergesi hisse senedi piyasaları, enflasyon destekçisi petrol ve ekonominin barometresi olarak bilinen bakır piyasasında fiyatlar yükselirken kötümser olmanın bir anlamı var mı?

Arzu Toktay

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN