Haziran’da ekonomi duvara tosladı

Dün yayınlanan Haziran ayına ait veriler Değerli Büyüğüm Nebati Abi’min gözlerindeki ışıltıyı söndürecek kaliteydi. Asgari ücretten başlayıp emekli ikramiyelerine kadar yayılacağını düşündüğüm yarı-yıl sadakaları, pardon zamları, bir iki ay o ışıltıyı geri getirir, ama sonrası karanlık. Türkiye’yi çok acı bir kış bekliyor. İşte o gelecek kış ki, uzun zamandır muhalefetin akıl ebeleri arasında devam eden bir tartışmaya da son noktayı vuracak. Tartışma şu: Bir iktidar sırf ekonomide sıçtığı için seçmen tarafından cezalandırılır mı?

Siz, Değerli Okur, beyinleriniz entel-narsizm ve Türkiye’yi kurtaracak tek isim olduğunuz fantazileriyle kirlenmediği için eminim cevabı biliyorsunuz: Tabii-kim götürür, başka ne götürecek ki? Haritada yerini dahi tam bulamadığım Finlandiya-İsveç’in NATO üyeliğine boykot koyma kararı mı?

Her zamanki gibi analizimize tüketim tarafından başlayalım, çünkü Nebati Abim asla anlamasa da modern ekonomiler talep öncülüğünde seyreder. Arz cephesindeki gelişmelerin etkisi daha uzun vadede ortaya çıkar. TUIK Haziran tüketici güven endeksi A/A %3 gerilemişti, tarihi daha da eskiye dayanan Haziran BloombergHT endeksinde ise göçme durumları:

“Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,54 düşerek 47,82 değerini aldı. … Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin temel olarak geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme, tüketim eğiliminde ise hafif bir artış görüldü. Ortalamada enerji ve gıda fiyatlarındaki çıkışın devam etmesi, enflasyondaki yükseliş, küresel resesyon beklentilerine bağlı olarak finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma ve bunun özellikle döviz kurları üzerine baskı oluşturması Tüketici Güvenindeki gerilemenin temel nedenleri oldu”.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!