Havada 3.8 milyar ‘yeni’ yolcu

Kerem Alkin – 17.10.2018

Kişi başına günlük harcaması 10 dolar ile 100 dolar arasında olan kesim küresel ölçekte ‘orta sınıf’ olarak kabul edilmekte. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, pek çok uluslararası kuruluşun araştırmaları, 2030’a kadar, dünya genelinde 1.7 milyar artışla, orta sınıfı oluşturan küresel nüfusun 5.3 milyara ulaşacağını, zengin sınıfın 100 milyon artışla 300 milyona ulaşacağını; buna karşılık, düşük gelir grubu ve yoksul insanların 900 milyon azalarak 2.3 milyara gerileyeceğini, en fakir nüfusun ise 150 milyon kişi azalarak 450 milyona gerileyeceğine işaret ediyor. Bunun anlamı, küresel havayolu taşımacılığında bugüne kadar hiç görülmemiş bir müşteri sayısının sektörden devasa bir hizmet talebinde bulunacağı anlamına gelmekte.

Türkiye’nin son 16 yılda ortalama yaşam standardında yakaladığı büyük sıçrama, Türkiye’de havayolu taşımacılığındaki müşteri sayısındaki artışı dünya ortalamasının 3 katına, ortalama yüzde 15’e getirmiştir. Uluslararası Hava Ulaştırma Kurumu IATA’nın 2036 tahmini, ortalama yüzde 3.6’lık artışla, bugün 4 milyarı geçen havayolu yolcu sayısının 7.8 milyara ulaşacağına işaret ediyor. IATA’nın öngörüsü, Türkiye’nin, ülke merkezli yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarda 2036’da 200 milyon yolcuya ulaşacağını, dünyanın en önemli 9. havayolu uçuş merkezi olacağına işaret ediyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin