Havacılık Sektörü / Tacirler Yatırım – (08.08.2017)

Havacılık Sektörü

Pozitif gidişatın sürmesini bekliyoruz – Havacılık sektörü hisselerindeki olumlu hisse performansının devam etmesini beklemekteyiz. Trafik verilerindeki iyileşmenin kapasite kesintileri ve borçluluk oranlarında düşüşle birlikte gerçekleşiyor olması şirketlerin karlılığında çok önemli bir sıçramaya neden olacak ve bu da hisselerdeki olumlu trendin devam etmesini sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Piyasa beklentilerinin şirketlerin karlılığı konusunda fazla muhafazakar kaldığını düşünmekteyiz.

Havacılık sektöründeki küresel talep 2017’de daha olumlu – Küresel havayolu yolcu talebi 2017’ye hızlı bir giriş yaptı. 2017 yılının ilk altı ayında Ücretli Yolcu Km (RPK) yüzde 7,9 oranında artış gösterdi, ki bu uzun dönem RPK büyüme oranı olan yüzde 5,5’in oldukça üzerinde ve son 12 yılda gerçekleşen en yüksek büyüme oranıdır. Küresel talebin güçlü olması havayolu şirketlerinin transfer yolcu trafiğini olumlu yönde etkileyecektir.

Türk Havayolları – Yolcu doluluk oranlarındaki iyileşme, başarılı maliyet azaltıcı adımlar, düşük petrol fiyatları ve avro’da gözlenen değer artışı THY’nin faaliyet karlılığını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca yönetimin uzun yıllardır sürdürdüğü agresif büyüme odaklı stratejiden karlılık odaklı stratejiye geçişi de şirketin karlılığının iyileşmesine neden olacaktır. Yılbaşından beri güçlü bir hisse performansı göstermesine rağmen (yüzde 81 artış) THY için hala yükselme potansiyeli öngörmekteyiz. Borçluluk oranında yaşanacak iyileşme ve kapasite artışındaki yavaşlama, trafik verilerindeki iyileşmenin hisse ve karlılık üzerine etkisini artıracaktır.

Pegasus – Başarılı bir şekilde uyguladığı düşük maliyetli havayolu iş modeli nedeniyle Pegasus, ülkede gözlenen güçlü talepten en fazla olumlu etkilenecek şirketlerden birisi olacaktır. Ayrıca son dönemde gerçekleştirilen uçak satışları da nakit akışı konusunda oluşan endişeleri azaltmıştır. Pegasus’un trafik verilerindeki yükseliş ve finansallarında gözlenen iyileşme piyasa beklentilerini muhtemelen geçecektir diye düşünüyoruz. Şirket için hedef hisse değerimiz 30,8 liradır.

TAV Havalimanları – Yolcu sayılarındaki artış, Suudi Arabistan’da kazanılan yeni işletme hakları, Medine’de hisse alımı ve olası yeni işletme hakları hisse üzerindeki olumlu trendin devam etmesini sağlayacaktır.Ayrıca şirket avro’daki değerlenmeden olumlu yönde etkilenmektedir. Ancak bütün bu olumlu gelişmelerin hisse fiyatına, ki son bir yılda yüzde 110 artış kaydetmiştir, yansıdığını düşünmekteyiz. Bu nedenle şirket için tavsiyemiz TUT’dur.

Raporun devamı için tıklayın.