Havacılık Sektörü Raporu / Oyak Yatırım – (04.02.2015)

THY göreceli avantajlarıyla ön plana çıkmaktadır

THY’nin göreceli düşük hedge rasyosu avantajı… Elimizdeki en güncel verilere göre THY ve Pegasus, 2015 için öngördükleri akaryakıt tüketimlerinin sırasıyla %39 ve %46’sını hedge etmiştir. Bu rakamlar, THY’nın göreceli avantajına işaret etmektedir. THY, hedge yapmamış olan Ortadoğu ve Amerikalı rakiplerinin avantajına sahip olmasa da Avrupalı rakiplerine göre de avantajlı konumdadır.

2015…Yıllık bazda ciddi düşüş kaydeden petrol fiyatları maliyetlerde olumlu etki yaratsa da rekabetteki artışın bilet fiyatlarına yansıması ve yolcu verimliliğine negatif etkisi, agresif filo genişleme planları ve zayıf EUR/USD ortamı şirketlerin finansalları üzerinde etkili olacaktır. Bu açıdan petrol dışı giderlerini de iyi kontrol edebilen THY gibi şirketler ön plana çıkacaktır.

Pegasus’un yüksek hedge rasyosu ve beklentiler… Pegasus’un yüksek hedge rasyosu ve gelirlerindeki yüksek TL payı (%42) şirketin elini rekabet ortamında zayıflatmaktadır. Bunun yanısıra petrol dışı giderlere ilişkin kontrolun zorlaşmasını öngörmekteyiz.

Agresif filo planları… Gerek THY gerekse Pegasus’un filo planları Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki kapasite konusunda da problemler yaşanacağına işaret etmektedir. 4C14 beklentileri… Hem operasyonel hem de net kar anlamında THY’nın finansalları konusunda pozitifiz. Mart başında finansallarını açıklamalarını öngördüğümüz şirketlerin 2015’e ilişkin karlılık ve rekabete ilişkin beklentilerini paylaşmaları önemli olacaktır.

THY ön plana çıkıyor… Petrol ve paritedeki hareketlilik kaynaklı volatilite hisse performanslarını ciddi ölçüde etkilemektedir. Revize macro ve emtia tahminlerimizi içeren tahminlerimize göre THY için uzun vadeli tahmini hisse fiyatımızı TL10.80’e, tavsiyemizi endeks üzeri getiriye yükseltiyoruz. Pegasus için revize hisse fiyatımız TL32.65’tir. Pegasus için tavsiyemizi Endekse Paralel Getiri’ye çekiyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir