Havacılık Sektörü / Ak Yatırım – (28.03.2014)

THY – Endekse Paralel Getiri
Pegasus  ‐ Endeksin Üzerinde Getiri

– THY ve Pegasus’a yönelik yatırımcı ilgisi son dönemde zayıflama gösterdi. Beklentilerin altında kalan 4Ç13 sonuçları ile iç ve bölgesel siyasete yönelik olumsuz haber akışı havacılık sektörünün uzun vadeli güçlü yapısal beklentilerini gölgelerken, her iki hisse son 1 aylık dönemde BİST-100 endeksinin %13 gerisinde kaldı.

– Yatırımcı ilgisi THY için bir süre daha zayıf seyredebilir. THY hisseleri için kısa dönemde katalist eksikliği olduğunu düşünüyoruz. Şirketin yolcu büyüme rakamları halihazırda 2014 bütçe rakamının gerisinde seyretmektedir. Ayrıca şirketin Euro bazlı yurtdışı bilet fiyatlarında 2014’de yükseliş öngörüsünün gerçekleşip gerçekleşmediğine ilişkin sinyallerin 2Ç14 sonuçlarıyla görülebileceğini, bu sürede piyasanın bu beklentiye temkinli yaklaşılacağını düşünüyoruz. Pegasus’ta ise ilk 2 aylık uçuş sayısı üzerinden hesapladığımız tahmini yolcu rakamları 2014 hedefinin üzerinde bir trend ortaya koymaktadır.

– Tahminlerimizin gözden geçtik. 4Ç13’te tahminlerimizin üzerinde gelen maliyetlere bağlı olarak, her iki şirket için 2014 VAFKÖK ve net kar tahminimizi ortalama olarak sırasıyla %6 ve %14 aşağı yönde revize ettik.

– Ocak ayında güçlü gelen yokcu verisi Şubat ayında hız kesmiş durumda. 2014’ün iki ayında Türkiye’nin hava yolcu sayısı %19,2 büyüme gösterdi. Ocak ayındaki %21,9 yükselişin ardından, Şubat ayında yıllık bazda %16,5 artışla büyüme hız kesmiş durumda. 2 aylık dönemde yıllık bazda %22,1 yolcu artışı yakalayan THY 2014’deki %23 büyüme hedefinin biraz gerisinde kalıyor. Pegasus ise yolcu sayısını çeyreksel bazda açıklamaktadır. Fakat 2 aylık dönemdeki açıklanan uçuş sayısına baktığımızda Pegasus için yıllık %24 yolcu büyümesi (yatay doluluk tahmini ile) gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Bu rakam şirketin tüm yıl için hedefi olan %20’nin üzerindedir.

– THY için önerimizi aşağı yönde revize ederek “Endekse Paralel Getiri”ye çekerken, Pegasus için önerimizi “Endeksin Üzerinde Getiri” olarak devam ettiriyoruz. THY 2014T 6.8 FD/VAFÖK çarpanı ile tarihsel ortalamasında işlem görüyor. Bu çarpan global bazda bakıldığında ne cazip ne de ucuzdur. Kısa vade için katalist eksikliği de gördüğümüzden dolayı THY için önerimizi aşağı yönde revize ettik. Yeni hedef fiyatımız 7.40TL (önceki 8.40TL) %17 yukarı potansiyele işaret ediyor. Önerimizde tekrar bir revizyon için önümüzdeki dönemde açıklanacak verileri takip ediyor olacağız. Pegasus için önerimizi “Endeksin Üzerinde Getiri” olarak devam ettiriyoruz. 12 aylık hedef fiyatımız 37.80TL (önceki 42.50) %40 yukarı potansiyele işaret ediyor. Pegasus’un yılbaşından bugüne zayıf performansın ardından (THY’nin %24 altında getiri) yüksek toparlanma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz.

Raporun devamı için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir