Halkbank’tan 2011’de 504 milyon TL kar

Halkbank 2011 son çeyreğine ilişkin beklentilerin bir miktar altında 504 milyon TL kar açıkladı.

Böylece Bankanın 2011 yılı konsolide olmayan net karı yıllık bazda % 1,7 artışla 2.045 milyon TL olarak gerçekleşmiş oldu. Son çeyrek finansalları aslında iki gün açıklanan Vakıfbank sonuçları ile benzerlikler içerdi. Net faiz marjı bir önceki çeyreğe göre 85 baz puan artan Bankanın, kredi değer düşüş karşılıklarının 9 aylık toplamdan daha fazla olması karı geriye çeken unsur oldu.

Bankanın kredi arzı son çeyrekte % 3,2 olan sektör kredi artışının altında yükseliş gösterdi. Brüt kredilerin bu dönemde % 2,1 yükseliş gösterdiği görülürken, tüketici kredileri de % 2,4 artış kaydetti. Bankanın mevduat tabanı çeyreksel bazda % 6,3 artış göstererek kredi artışını geride bıraktı. Mevduatların yüksek oranda artması, bankanın son çeyrekte maliyeti artan repo yoluyla fonlamasını % 50 azaltması yolunda elini rahatlattı. Yıllık bazda ise bankanın brüt kredileri % 26 artış kaydetti. Mevduat tabanı %21 artan bankanın 2011 yılsonunda kredi/mevduat oranı %87 oldu. Bankanın takipteki kredi oranı bir önceki çeyreğe göre % 2,9 ile aynı kaldı. Fakat kredi değer düşüş karşılığındaki son çeyrekte görülen artış karı baskıladı.

Gelir getiren unsurlar incelendiğinde mevduatlar görülen yükselişle mevduat maliyetleri bir miktar artan bankanın bunu fazlasıyla vermiş olduğu kredilere yansıttığı görüldü. Kredi-mevduat arasında faiz farkı 30 baz puan artan bankanın asıl karlılığını artıran unsur ise enflasyona endeksli tahvil getirisinin son çeyrekte sert yükseliş kaydetmesi ile oldu. Dolayısı ile aktif toplamı bir önceki çeyreğe göre sabit kalan bankanın net faiz gelirleri % 30 yükseliş kaydetmiş oldu.

Bankanın yıllık karı ise bir önceki yıla göre % 1,7 artış gösterdi. Faiz marjının 60 baz puan düşmesi ile ile karlılığı azalan Bankanın kredi arzının yükselmesi ile bu artışın elde edildiği görüldü. Ayrıca faiz getirilerindeki daralma, Bankanın komisyon gelirlerine verdiği önemi artırmasına neden oldu. Bankanın net komisyon gelirleri geçtiğimiz yıla göre % 38 yükseldi. Bankanın kredi arzının KOBİ ve perakende ağırlıklı olması ile benzer bankalara kıyasla karlılığı yine yüksek seviyede gerçekleşti. Bankanın özkaynak karlılığı %25,4 olarak gerçekleşirken, bu oran sektörde % 14,2 düzeyinde bulunuyor.

Cihan Başkal

Bloomberg HT

Araştırma Bölümü

cbaskal@bloomberght.com

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.