Halkbank Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (25.02.2016)

4Ç15 Finansal Sonuçlar – Nötr

Mevcut Hisse Fiyatı 9.73 TL

Hedef Hisse Fiyatı 11.80TL

Potansiyel Getiri 21%

Karşılık iptali net karı destekledi

 Halkbank 4Ç15’te beklentilerin hafif üzerinde 648mn TL net kar açıkladı.

 Halkbank’ın özkaynak karlılığı 2015’te %13 olarak gerçekleşti. (2014: %14.5)

 Net faiz gelirleri ve komisyon gelirleri beklentimizin altında kaldı. 40mn TL’lik serbest karşılık iptali ve düşük genel karşılık giderleri ise net karı destekledi.

Kredi mevduat makasında daralma ve yakın izlemedeki kredilerde artış olumsuz

 Banka’nın swap maliyetine göre ayarlanmış net faiz marjı bir önceki çeyreğe göre 43 baz puan artarak %3.4 oldu. Swap hacimlerindeki gerileme ve enflasyona endeksli tahvillerden elde edilen 292mn TL’lik gelir (3Ç15’te 72mn TL gelir) marjları destekleyen ana faktörler oldu. Artan mevduat maliyetleri neticesinde Banka’nın kredi mevduat makası ise bir önceki çeyreğe göre 0.4 puan daraldı.

 Halkbank’ın takibe dönüşüm oranının 32 baz puanda kalmasını olumlu karşılasak da; yakın izlemedeki kredilerde (2.Grup) %39’luk artışı dikkat çekici buluyoruz. Bu ciddi artış, Banka’nın takipteki krediler açısından yakın zamandaki olumlu performansı hakkında soru işaretleri yaratmaktadır.

Finansalların etkisinin nötr olmasını bekliyoruz

 Halkbank yakın zamanda vergi finansallarını açıklamıştı, bu nedenle dün açıklanan finansallarının piyasa etkisinin nötr olmasını bekliyoruz.

 Halkbank için 12 aylık hedef fiyatımız 11.80 TL’de değişiklik yapmıyoruz ve hisseler için “Endekse Paralel Getiri” tavsiyemizi koruyoruz.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin