Halkbank 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (15.11.2019)

3Ç19 Finansal Sonuçları | Halk Bankası

Kısa Vadeli Öneri: Endekse Paralel Getiri
Kapanış Fiyatı (TL) 5,69
Hedef Fiyat (TL) 6,90
Uzun Vadeli Öneri AL

Beklentilere paralel net kar (=)
Halk Bankası 3Ç19’da beklentimizin %5,0, piyasa beklentisini %2,0 altında 308 mn TL (Ç/Ç -%0,6, Y/Y +%1,9) net kar açıkladı. 3Ç’de iyileşen kredi-mevduat makası nedeniyle bankanın net faiz gelirleri tahminlerimize paralel çeyreksel %24,0 ile güçlü artış gösterirken, faaliyet giderlerindeki artış ve efektif vergi oranının yükselmesi net karı baskıladı. Diğer yandan, 2Ç’de büyük ölçekli kredinin intikali sebebiyle 1,4 mlr TL’ye ulaşan karşılık giderlerinin, devam eden intikallere karşın çeyreksel %49,0 oranında gerilemesi karlılığı destekledi. 3Ç’de TL kredilerde %11,0 ile sektör ortalamasının üzerinde büyüyen banka pazar payı kazanmaya devam etti. Açıklanan 3Ç sonuçlarının piyasa beklentilerine paralel gerçekleşmesi nedeniyle hisse üzerine etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz. 3Ç finansal sonuçlarının ardından Halk Bankası 2019 yıl sonu net kar tahminimizi aşağı yönlü revize ederken, banka için hedef fiyatımızı 8,50 TL’den 6,90 TL’ye güncelliyoruz. Halk Bankası hisseleri için kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri” ve uzun vadeli “AL” önerimizi koruyoruz.

ÜCRETSİZ VİOP’A BAŞVURUN, 100 BİN TL SANAL PARA İLE YATIRIM ARAÇLARINI TEST EDİN.

• Güçlü TL kredi büyümesi sonucunda pazar payı kazanmaya devam etti – Banka’nın 3Ç’de TL kredi hacmi, ticari ve kurumsal krediler öncülüğünde %11,0 ile sektör ortalamasının üzerinde büyüme kaydetti. Diğer yandan, aynı dönemde bankanın YP kredi portföyü $ bazında sektördeki genel trende paralel %2,5 daralma gösterdi. Ayrıca 3Ç’de güçlü kredi büyümesi elde eden bankanın toplam menkul kıymet portföyü çeyreksel %2,8 küçülürken, TL ve sabit getirili finansal varlıkların portföyünde yüksek ağırlığını korumasının mevcut konjonktürde bankaya avantaj sağlayacağını düşünüyoruz. Pasif tarafta ise, gerileyen mevduat faiz oranları ile birlikte TL ağırlıklı büyüme sonucunda %7,8 oranında toplam mevduat hacmini genişleten bankanın toplam pasifleri içerisindeki mevduatın ağırlığı %61,4’den %64,0 düzeyine ulaştı.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

• Kredi-mevduat makasındaki iyileşme net faiz marjına yükseliş getirdi- 3Ç’de bankanın mevduat maliyetleri gerilemeye, kredi getirileri iyileşmeye devam etti. Bunun sonucunda ise iyileşen kredi-mevduat makası net faiz marjını olumlu etkilerken, menkul kıymet getirilerindeki düşüş net faiz marjındaki yükselişi sınırladı. 3Ç’de TÜFE’ye endeksli menkul kıymetlerin muhasebeleştirmesinde kullanılan enflasyon tahminini %16,2 seviyesinde koruyan bankanın 4Ç’de gerçekleşecek enflasyon düzeltmesi nedeniyle, menkul kıymet getirilerinin olumsuz etkilenmesini bekliyoruz. Ancak 4Ç’de kredi-mevduat makasında beklediğimiz iyileşmenin net faiz marjını destekleyeceğini düşünüyoruz. Öte yandan, 3Ç’de artan swap kullanımına bağlı olarak bankanın swap giderleri bir önceki çeyreğe paralel 1,15 mlr TL olurken, hazine işlemlerinden gelir kaydedilmesi sonucunda net ticari zarar çeyreksel %40,0 gerileyerek beklentimizin %9,0 altında gerçekleşti. Bankanın 2Ç’de çoğunlukla tek seferlik gelirlerin etkisi ile 1,44 mlr TL’ye ulaşan diğer faaliyet gelirleri, 3Ç’de 174 mn TL’ye gerilerken, 3Ç’de prim ödemeleri için karşılık ayırmaya başlaması nedeniyle faaliyet giderlerinin çeyreksel %21,0 artması ve ayrıca efektif vergi oranının yükselmesi karlılığı baskıladı.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

• TKO %4,6 ile sektör ortalamasının altında kalırken, karşılık oranı geriledi – Halk Bankası’nın 3Ç’de BDDK’nın kararı sonrasında sektöre paralel kurumsal krediler segmentinde artan intikaller ile birlikte Takipteki Krediler Oranı (TKO) çeyreksel 55 bp artarak %4,6 düzeyine ulaştı. Bankanın güçlü seyreden kredi büyümesinin katkısı ile TKO sektör ortalamasının (%5,0) altında kaldı. Aynı dönemde bankanın takipteki krediler karşılık oranı %63,4’den %56,5 düzeyine gerilerken, 1 ve 2. grup kredilerdeki karşılık oranı değişim göstermedi. Bankanın 4Ç’de de devam edebilecek intikaller nedeniyle TKO’sunda artışın süreceğini değerlendiriyoruz.

YERLİ VE YABANCI ANALİSTLER’İN AL/SAT ÖNERİLERİNİ HİSSE LAB İLE “ÜCRETSİZ” TAKİP EDİN!

• Değerleme – 3Ç finansal sonuçlarının ardından Halk Bankası için 2,3 mlr TL seviyesindeki 2019 yıl sonu net kar tahminimizi, genel olarak daha yüksek seviyede öngördüğümüz risk maliyeti ve swap giderleri nedeniyle 1,4 mlr TL’ye revize ediyoruz. Banka için 8,50 TL olan hedef fiyatımızı 6,90 TL’ye güncelliyoruz. Son bir ayda BIST 100’e göre %2,6, banka endeksine göre %5,9 negatif ayrışma gösteren Halk Bankası hisseleri için kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri” ve uzun vadeli “AL” önerimizi koruyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin