Halkbank 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (15.11.2019)

2019 3.Ç Mali Tablo Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli 41%

Gerçekleşen ve Tahminler

Halkbank 2019’un üçüncü çeyreğinde TL 308mn solo net kar açıkladı. Açıklanan rakam piyasa ortalama beklentisi olan TL316mn ve bizim eklentimiz olan TL 321 mn.’un’un hafif altında gerçekleşmiş durumda. Yıllık bazda 2018’i üçüncü çeyreğine göre net kar %2 oranında aşağıya gelirken, çeyreklik bazda ise %1düzeyinde gerilemiş durumda. Bankanın öz kaynak karlılığı ise son derece düşük bir seviye olan %4 seviyesinde sürüyor. Halkbank’ın net faiz gelirleri çeyrek bazında %24 artış göstermesine rağmen, bankanın karının beklentilerin altınd1a oluşmasının ana faktörleri; çeyrek içinde bankanın çalışanların prim ödemleri için ayırdığı karşılık nedeniyle %21 artan faaliyet giderleri ile bir önceki çeyreğe göre %88 gerileyen faiz dışı diğer gelir kalemi ile 2019 tümünde karı çok aşağıya çeken ve TL 1.1 milyar düzeyende gerçekleşen swap maliyetleri olarak öne çıkıyor. Halkbank’ın takip oranı BDDK kararından sonra takibe atılan krediler nedeniyle %4 düzeyinden %4.6 seviyesine çıkarken, karşılık oranlarının düşürülmesi ile risk maliyetinde aynı seviyede bir sıçrama görülmedi. Bunun yanında güçlü seyreden komisyon gelir tabanı ana faaliyet karını desteklemeye devam ediyor. Bankanın son çeyrek karlılığının düşen TL fonlama maliyetlerinin marjları çok olumlu etkileyecek olması nedeniyle üçüncü çeyreğe göre dahi olmasını öngörüyoruz.

ÜCRETSİZ VİOP’A BAŞVURUN, 100 BİN TL SANAL PARA İLE YATIRIM ARAÇLARINI TEST EDİN.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

Bankanın kredi spredleri fonlama maliyetinin düşüşü ile yükseldi. Kredi mevduat makası son çeyrekte özellikle mevduat maliyetlerinin aşağıya gelmesi, DTH ve vadesiz mevduat tabanının artışı ve görece düşük maliyetli kamu mevduatında yükselmelere paralel olarak 30 baz puanın üzerinde artış gösterdi. Fakat asıl spred genişlemesini son çeyrekte göreceğiz. Mevduat maliyetlerinin 300 baz puan üzerinde gerilemesiyle son çeyrekte muhtemelen 150 baz puana yaklaşan bir spred genişlemesi olacaktır. Halkbank TÜFEX gelir hesaplaması için son çeyrek dahil %16 seviyesinde bir enflasyon varsayımı kullandı. Bu varsayom aralık yıllık enflasyonu ile düzeltilecek ve bu kalemden yazılan bir takım gelirler iptal edilecek. Buna rağmen banka son çeyrekte 50 baz civarında bir marj genişlemesi bekliyor.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Takip oranları yükselişte ama aktif kalitesi görece olarak iyi duruyor. BDDK’nın ilgili direktifine uygun olarak banka büyük bir enerji dosyasının da olduğu bazı kredilerini üçüncü çeyrekte takibe attı. Bunun sonucunda Halkabank’ın takip oranı %4 düzeyinden %4.6 düzeyine yükselmiş durumda. Ancak atılan bu dosyaların karşılık oranları görece düşük olduğu için risk maliyetine etki 83 baz puan gibi sınırlı bir düzeyde kaldı. Hatırlanacağı gibi Halkbank ikinci çeyrekte takipteki karşılıklar için kolektif bir değerleme den bireysel değerlemeye geçen bir hibrid sistem kullanmaya başlamış bu da karşılık oranlarını düşürmüştü. Son çeyrekte takibe girişler BDDK kararnamesinin de etkisiyle artacak ve banka yılı %5.5 takip oranıyla bitirmiş olacak. Risk maliyetinin de kümüle olarak 140 baz puan civarlarından 170-180 baz puana çıktığını göreceğiz. Buna rağmen bankanın aktif kalitesinin diğer bankalara göre daha iyi durumda olduğunu görüyoruz.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Ücret ve komisyon gelirleri kredi büyümesi ve yüksek faizlerin özellikle ödeme sistemleri fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle yüksek seyrini korumaya devam etti. Banka önümüzdeki yılda ücret ve komisyonların kredi büyümesine paralel bir seyir izleyeceğini kaydetti.

İkinci çeyrekte alınan sermaye benzeri kredi SYR’yi olumlu etkiledi. Bankanın SYR’si %14.6 seviyesinde iken, çekirdek sermaye oranı %11.4 düzeyinde bulunuyor. Ancak çekirdek sermaye oranları diğer büyük bankalar ile karşılaştırıldığında biraz düşük gözüküyor. Önümüzdeki sene karlılığın artışı ile genel olarak sermaye oranlarında bir düzelme görebiliriz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin