Halkbank 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (14.05.2019)

Halkbank’tan ilk çeyrekte beklenti altında kar…

Banka 20191Ç finansallarında iyileşen kredi-mevduat makasına rağmen gerileyen TÜFEX gelirlerinin etkisiyle net faiz gelirinde düşüş kaydetmiştir ve söz konusu durum karlılık üzerinde de baskılayıcı olmuştur. 20191Ç’de 1 milyar 973 milyon TL net faiz geliri elde eden banka, ilgili dönemde dönemsel 305 milyon TL net kar açıkladı ve piyasa beklentisi olan 385 milyon TL ve bizim beklentimiz olan 380 milyon TL’nin altında kaldı. 20191Ç’de net kar, geçen yılın aynı dönemine göre ise %61 oranında gerilemiştir. Dönemsel bazda TL kredi hacmi güçlü büyüme performansı gösterse de, azalan TÜFEX gelirleri net faiz gelirlerini de olumsuz etkiledi. Banka, bu çeyrekten itibaren TÜFEX hesaplama yöntemini değiştirecek ve gerçekleşmiş enflasyona değil, enflasyon beklentisine göre hesaplayarak muhasebeleştirecek. Bankanın iştiraklerinden gelen temettü geliri ve ertelenmiş vergi gideri ise kara olumlu yönde katkıda bulunmuştur.

Banka’nın kredileri TL kredilerdeki güçlü toparlanmanın yardımıyla %27 artış gösterdi. YP krediler ise döviz bazında sınırlı miktarda daraldı. Takipteki krediler ise önceki döneme göre değişim göstermedi, %3,3 seviyesinde gerçekleşti. Sermaye yeterlilik rasyosu ise %12,5 olarak gerçekleşmiştir. Buna karşın, Nisan’da tamamlanan 900 milyon EUR’luk Basel III uyumlu sermaye benzeri ihracı ve hükümetin kamu bankalarının yeniden sermayelendirilmesine ilişkin çalışmalarını bankanın sermaye ve aktif yapısının güçlenmesi bakımından olumlu buluyoruz. Şirketin hisseleri 28 Mayıs’tan sonra MSCI Turkey endeksinde yer almayacak.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN