Halkbank 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (09.11.2018)

Halkbank 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 9%

Gerçekleşen ve Tahminler

Halkbank 2018’in üçüncü çeyreğinde TL 303mn solo net kar açıkladı. Açıklanan rakam piyasa ortalama beklentisi olan TL 407mn ve bizim ortalama üzere tahminimiz olan TL 427mn’un oldukça altında gerçekleşti. Bankanın üçünce çeyrek net karı bir önceki çeyreğe göre %73, yıllık olarak ise %63 daralmış oldu. Bizim tahminimiz e açıklanan rakamlar arasındaki en önemli farklılıklar beklentilerin yaklaşık %10 üzerinde gelen karşılık giderleri ile yine beklentilerin bir miktar altında kalan diğer faiz dışı gider kalemleri olarak ön plana çıktı. Açıklanan kar neticesinde öz kaynak karlılığı çeyrek bazında %5’e gerilerken bu rakam bankanın yakın tarihinde gerçekleşen en düşük seviye. Bankanın çeyrekte takibe girişler ve grup II kredilerinin artışıyla tetiklenen karşılık giderleri ile artan fonlama maliyetleri sonucunda kredi/mevduat spredlerinin daralması karlılıkta Keskin bir düşüş yaşanmasına neden oldu. Bizce banka 2018 yılında karlılıkta en dip noktayı üçüncü çeyrekte görürken özellikle TÜFEX kâğıt getirilerinin olumlu etkisiyle son çeyrek karlılığında bir sıçrama yaşayacaktır.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

Marjlarda daralma. Bankanın üçüncü çeyrekteki kredi büyümesi TL ve döviz tarafında (dolar bazlı) eksiye dönerken, marjlarda yine çeyreksel olarak yaklaşık 40 baz puanlık bir daralma görüldü. Her ne kadar TÜFEx gelirleri çeyrekte arttıysa da bu çeyrekte zıplama gösteren TL mevduat fonlama maliyetleri kredi spredlerini aşağıya çekerek genel oalrak net faiz marjının daralmasına en büyük katkıyı verdi. %2.35 seviyesine gerileyen net faz imajında elbette TL varlıkların bankanın bilançosunda diğer bankalara kıyasla daha fazla bir ağırlığı olmasının rolü bulunuyor. Bunun yanında her ne kadar kredi spredleri son çeyrekte baskı altında kalacak olsa da TÜFEX kağıtlarında beklediğimiz gelir zıplaması sayesinde marjlarda üçüncü çeyreğe göre gözle görülür bir iyileşme olacak.

Aktif kalitesindeki görünüm göreceli iyi gözüküyor. Bankanın takip oranı üçüncü çeyrekte bir önceki seviye ile aynı kalmış olsa da bunda kredilerin TL zayıflamasının etkisiyle fiktif olarak artış göstermesi ve oranda paydayı büyütmesinin rolü büyük. Aktif kalitesi adına daha iyi bir gösterge olan takibe atılan net kredilere baktığımızda ikinci çeyrekte TL 257mn olan bu rakamın üçüncü çeyrekte TL 811mn’a yükseldiğini görüyoruz. İkinci grup krediler oranı % 4.2’den %6.2’ye yükselirken, bu gruba yaklaşık TL 7 milyarlık bir giriş olduğunu görüyoruz. Net karşılık giderlerinin krediler oranı ise her ne kadar çeyrekte bir zıplama yapmış olsa da ilk dokuz ayda 64 baz puan seviyesinde kalarak yönetimin yıl için hedeflediği 80 baz puan sınırına altında gerçekleşmiş durumda. Bu oranın sene sonunda da hedeflenen 80 baz puanı aşmayacağı tahmini yine yönetim tarafından paylaşıldı. Bankanın aktif kalitesinin şu ana kadar kontrol altında tutulması açısından başarılı olduğunu görüyoruz. İnşaat ve enerji kredilerinin toplam krediler oranının sırasıyla %4 ve %5 seviyelerinde olması da ayrıca rahatlatıcı bir nokta.

Ücret ve komisyon gelirleri kredi büyümesinin olmadığı bir ortamda %4 gerilerken, yine diğer faiz dışı gelir kalemleri ise beklentilerimizin bir miktar altında gerçekleşti.

Sermaye yeterlilik rasyoları dönem içinde alınan TL bazlı sermaye benzeri krediler ve BDDK’nın getirdiği banka sermayelerini piyasalardaki türbülanstan koruyan bazı kurallar nedeniyle çekirdekte %11.4 ve tüm sermaye yeterlilik oranı olarak ise %14.9 seviyesinde gerçekleşti

Değerleme üzerindeki etki ve Görünüm

Her ne kadar açıklanan kar rakamı beklentilerin altında kalsa da ve banka önemli bir marj baskısıyla karşı karşıya bulunsa da, aktif kalitenin göreceli olarak iyi durumu bizce üçüncü çeyreğin en önemli gelişmesi olarak karşımıza çıkıyor. 2018 tahminlerimize göre 2.47x F/K çarpanıyla işlem gören Halkbank için AL tavsiyemizi koruyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin