Halkbank 2017 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (04.08.2017)

“Halkbank’ın 2Ç2017’deki Net Dönem Karı 1.009mn TL ile Beklentiler Doğrultusunda Gerçekleşti…”

Öneri “AL”

Hedef Hisse Fiyatı : 18,00TL

Halkbank’ın net dönem karı 2017 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %17 oranında azalarak 1.009mn TL olmuş ve hem bizim beklentimiz olan 994mn TL hem de piyasa beklentisi olan 996mn TL doğrultusunda gerçekleşmiştir.

İkinci çeyrek kar rakamı ile birlikte Banka’nın yılın ilk yarısındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %42 oranında artarak 2,2 milyar TL olmuştur.

Çeyreksel bazda kardaki gerilemede TÜFE endeksli tahvillerin getirilerindeki azalma ve mevduat maliyetlerindeki artış ana etkenler olmuştur. Banka’nın net faiz gelirleri, bir önceki çeyreğe göre TÜFE endeksli menkul kıymetlerden elde edilen faiz gelirlerinin 113mn TL düşmesi ve mevduatlardaki hızlı artış ile birlikte maliyetlerdeki yükselişe bağlı olarak mevduata verilen faizlerin %20 oranında artmasının önemli etkisiyle, çeyreksel bazda %16 oranında gerileyerek karı baskılamıştır. Diğer yandan, bir önceki çeyrekte yüksek büyüme gösteren net ücret ve komisyon gelirleri bu çeyrekte baz etkisiyle %5 oranında gerilemiştir. Operasyonel giderler ise %9 oranında artmış ve karı baskılayan diğer bir kalem olmuştur (yaklaşık 57mn TL emekli maaş promosyonu gideri). Son olarak, toplam karşılık giderlerindeki hem özel hem de genel karşılıklardaki düşüş kaynaklı %45 oranındaki gerileme karı desteklerken, bu çeyrekte 22mn TL temettü geliri elde edilmiştir.

Banka’nın özsermaye ve aktif karlılığı çeyreksel bazda azalan karlılığa bağlı olarak sırasıyla %17,3 ve %1,6 olarak gerçekleşmiştir. Net faiz marjı ise TÜFE endeksli tahvillerin bu çeyrekte olumsuz etkisi ve artan mevduat miktarı ile maliyetinin etkisiyle 70 baz puan gerileyerek %3,14 olmuştur. Halkbank’ın sermaye yeterlilik oranı ise 2. çeyrek sonunda 46baz puan artarak %14,02’ye yükselmiştir.

Halkbank’ın hedef hisse fiyatını, ikinci çeyrek gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve piyasa çarpanlarındaki güncellemelere bağlı olarak, 15,10TL’den 18,00TL’ye yükseltiyor ve daha önceki “AL” önerimizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN