Halkbank 2017 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Yatırım Finansman – (04.08.2017)

Halkbank (Endeks Üzeri Getiri)

Hisse Fiyatı:  14.8 TL
Hedef Fiyat: 17.1 TL
Beklenen getiri: %16

Net kar piyasa beklentilerine paralel…

Halkbank 2Ç17’de solo bazda 1,009 mn TL net kar açıkladı. Bu rakam piyasa beklentisi olan 990mnTL ‘ye paralel gerçekleşirken, bizim beklentimiz olan 937mn TL’nin üzerinde oluşmuştur. Beklentimizden daha düşük gerçekleşen karşılık giderleri nedeniyle, net kar beklentimizi aşmıştır. Net kar yıllık bazda %14 artış gösterirken, çeyreksel olan %17 azalmıştır.

Çeyreksel özkaynak karlılığı %22’den %17,3’e gerilemiştir. Bu düşüşte, mevduat maliyetlerinin artması ve tüfeye endeksli bono getirilerindeki düşüş etkili olmuştur. Ayrıca, karşılık giderlerindeki düşüş karlılığı olumlu etkilemiştir.

Halkbank’ın net faiz marjı çeyreksel 95 baz puan daralmıştır. TL kredi getirileri 17 baz puan artış gösterirken, TL mevduat maliyetlerinde 105 baz puan artış gerçekleşmiştir. Ayrıca, Tüfeye endeksli bono getirilerindeki düşüş nedeni ile TL menkul kıymetler getirisi çeyreksel 200 baz puan azalmıştır.

Komisyon geliri 1Ç kadar olmasa da, yıllık %57 artışla, tekrar oldukça güçlü büyüme gerçekleştirmiştir. Banka 2Ç’de sadece 22mn TL temettü geliri kaydetmiştir. Kalan temettü gelirinin 3Ç17’de kaydedilmesini bekliyoruz.

Faaliyet gideri yıllık bazda %20 büyüme göstermiştir. Banka yılın ilk yarısında emeklilik promosyon gideri olarak 57 mn TL harcama kaydetmiştir. Banka yönetimi tarafından, yılın ikinci yarısında bu tutarın iki katına ulaşabileceği paylaşılmıştır. Emeklilere verilen promosyon harcamaları nedeni ile bankanın %10 faaliyet gideri artışının aşılabileceği belirtilmiştir

Bankanın karşılık giderlerinde çeyreksel bazda ciddi düşüş gözlenmiştir. Brüt kredi risk maliyet oranı 112 baz puandan 59 baz puana gerilemiştir. İkinci grup kredilerde ise çeyreksel %5 düşüş gözlenmiştir. Halkbank’ın sermaye yeterlillik oranı 50 baz puan artışla %14’e yükselmiştir.

Karşılık giderlerindeki tahmin değişikliği nedeni ile, Halkbank için net kar beklentimizi %7 ve hedef fiyatımızı %13 artışla 17,1TL’ye yükseltiyoruz. Halkbank için Endeks Üzeri Performans tavsiyemizi koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN