Halkbank 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (01.11.2016)

2016 3Ç BDDK Solo Mali Tablo Analizi

Öneri: AL 

Yükselme Potansiyeli: 25%

Halkbank 3Ç16 Kar Analizi

İlave genel karşılıklar nedeniyle net kar beklentilerden düşük kaldı. Halkbank, yılın üçüncü çeyreğinde 630 milyon TL solo net kar açıkladı. Net kar ortalama piyasa beklentisi olan 693 milyon TL’nin %9 aşağısında gerçekleşti. Bizim beklentimiz 945 milyon TL idi. Bankanın özsermaye karlılığı bu çeyrekte %12 olarak gerçekleşti. Halkbank, gelecek yıl genel karşılık oranlarında gerçekleşecek artış öncesinde bu çeyrek 445 milyon TL bir kereye mahsus ilave karşılık ayırdı. Böylece karşılıklar yönetmeliğindeki değişim nedeniyle ortaya çıkacak ilave karşılıkların neredeyse tamamı bu yıl ayrılmış oldu. Bankanın net faiz marjı tahminimizden daha güçlü olurken diğer giderler ücret ve komisyon iadelerindeki yavaşlama ile tahminden düşük kalarak daha güçlü bir faaliyet görünümüne işaret etti.

Piyasanın sınırlı olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Bankanın Eylül itibarıyla özsermaye karlılığı %15 oldu. Genel karşılıklar hariç tutulduğunda bu oran %16,5’e yükseliyor. Banka yönetimi ise tüm yıl için bütçelenen %13 hedefini korudu. Bizce güçlü marjlar ve maliyet kontrolü ile beklentilerden iyi görünen faaliyet performansına yatırımcıların tepkisi olumlu olabilir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin