Halkbank 2016 / 6 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (02.08.2016)

2016 2Ç BDDK Solo Mali Tablo Analizi

Öneri: “AL”

Yükselme Potansiyeli* 47%

Gerçekleşen ve Tahminler

Operasyonel net kar beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Halkbank, yılın ikinci çeyreğinde 886 milyon TL solo net kar açıkladı. Net kar ortalama piyasa beklentisi olan 817 milyon TL’nin %8 üzerinde gerçekleşti. Bizim beklentimiz 886 milyon TL idi. Bankanın özsermaye karlılığı bu çeyrekte %17 olarak gerçekleşti. Visa payı satışıyla elde edilen 80 milyon TL vergi öncesi kar hariç tutulduğunda ise özsermaye karlılığı % 16 oldu. Tahminlerimizdeki sapma beklentimizden daha düşük gelen diğer faaliyet giderleri ile daha yüksek tutarda iştiraklerden sağlanan temettü gelirleri oldu.

İkinci Çeyrekte Öne Çıkanlar

Güçlü kredi büyümesi görüldü. Müşteri kredileri yılın ilk çeyreğinde %5 büyürken ticari ve kurumsal krediler ile KOBİ kredileri büyümede başı çekti. Fonlama tarafında ise bankanın yeniden mevduatta krediler kadar büyüdüğünü ve uzun vadeli fonlama ile menkul kıymet ihraçlarına göre düzeltilmiş kredi mevduat oranını %102 düzeyinde korudu. Büyüme anlamında yıla güçlü bir başlangıç yapan bankanın bütçe hedefleri bu yıl krediler ve mevduatta %15 -16 büyüme yönünde.

Net faiz marjı yatay kaldı. Mevduat maliyetindeki gevşeme ve kredi getirilerinde yeniden fiyatlamanın devam etkileri ile bankanın temel kredi mevduat spredleri iyileşerek bu çeyrek zayıf gerçekleşen TÜFEX getirilerinin net faiz marjı üzerindeki olumsuz etkisini bertaraf etti. Yılın üçüncü çeyreğinde kredi mevduat spredlerinde iyileşme devam ederken Temmuz ayında tütün ürünleri zammı ile yüksek gelmesi beklenen enflasyonun katkısı sayesinde marjlarla ilgili görünüm olumlu. Net ücret ve komisyonlar yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yatay kalırken bankanın bu alanda yeni girişimler ile büyüme hedefi bulunuyor. Banka yönetimi bu alanda yıllık %17 büyüme hedefini koruyor.

Takipteki alacak oluşumu durağan. Bankanın net tahsili gecikmiş alacak oluşumu 57 baz puan olarak yatay düzeyde korundu. Yakın izleme ve yeniden yapılandırılan kredilerde de durağan bir görünüm sergileniyor. Kredi büyümesinin katkısıyla TGA oranı %3 düzeyinde kalırken özel kredi riski 62 baz puan ile bütçe hedefleri içerisinde kaldı. Diğer giderlerde ise maliyet kontrolü, hedeflenenden daha az sayıda şube açılımı ve ücret ve komisyon iadelerindeki yavaşlama ile olumlu bir görünüm sergilendi. Yıllık artış hızı ilk yarının sonunda %12’ye geriledi.

Değerleme üzerindeki etki ve Görünüm Olumlu sürprize piyasa tepkisi sınırlı kalabilir. İkinci çeyrek sonuçlarına göre net kar her ne kadar ortalama piyasa beklentisinin %8 üzerinde gerçekleşse de piyasa tepkisi sınırlı kalabilir. Farkın bir miktar maliyetlerde iyileşme ile sağlanmış olması ve yılın ikinci yarısına ilişkin olumlu beklentiler ise yatırımcıların bankaya olan ilgisini canlı tutacaktır.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin