Halkbank 2016 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (02.05.2016)

Halkbank 1Ç16 Mali Analiz Raporu

Öneri: AL

Hedef Fiyat: 12,59 TL

Çekirdek gelirler yatay ve diğer gelirler destekledi…

Halkbank, yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde 680 milyon TL konsolide olmayan net kar açıklamıştır. Açıklanan rakam çeyreksel yüzde 5, yıllık yüzde 17 artışa işaret etmektedir. Serbest karşılık iptalleri (124mnTL) neticesinde artan diğer bankacılık gelirleri bu çeyrek karlılığı desteklemiştir. Halkbankası’nın çekirdek gelirleri, kredi getirisi/mevduat maliyeti makasının daralması (34 baz puan) ve komisyon gelirlerindeki düşüşe rağmen sektörün üzerinde gerçekleşen kredi büyümesi sayesinde yüzde 2 artmıştır. Bu çeyrek net faiz marjı 6 baz puan yükselmiştir. Komisyon geri ödemelerinin devam ediyor olması ve personel giderlerinin artması faaliyet giderlerinde bir miktar baskı yaratmıştır. Kredi büyümesinin etkisinde sorunlu krediler oranında değişim olmamasına rağmen sorunlu kredi girişleri devam etmiştir. Özel karşılık oranı yüzde 76 olarak korunmuştur. Swap kullanılmamasının olumlu etkisi sermaye piyasası işlem karı olarak yansımıştır. Sorunlu kredi tahsilatları da bir miktar azalarak yeni sorunlu kredi girişlerinin yüzde 39’unu karşılamıştır.

İlk çeyrek sonuçları neticesinde 2016 yıl sonu karlılık büyüme beklentimizi yıllık yüzde 17, 2017 için ise yüzde 13 olarak koruyoruz. Buna bağlı olarak, hisse için yüzde 15,5 sermaye maliyeti, yüzde 5 uzun vadeli büyüme oranıyla Gordon Büyüme Modelini kullanarak hesapladığımız 12 aylık hedef fiyatımızı 12,59TL; tavsiyemizi ise “AL” olarak koruyoruz. 2016 tahmini 0,6 fiyat/defter değeri ve 5,0 fiyat/kazanç oranı ile işlem gören Halkbank rakip bankalara göre sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 36 iskontoludur. Şirketin 2016 tahmini sermaye getirisi yüzde 13 olup 3 yıllık bileşik kar büyüme beklentimiz ise yüzde 12’dir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin