Halkbank 2016 / 12 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (14.02.2017)

2016 4Ç BDDK Solo Mali Tablo Analizi

Öneri: “TUT”

Yükselme Potansiyeli* 1%

Gerçekleşen ve Tahminler

İlave karşılıklar nedeniyle net kar beklentilerden düşük kaldı. Halkbank, yılın son çeyreğinde 363 milyon TL solo net kar açıkladı. Net kar ortalama piyasa beklentisi olan 630 milyon TL’nin oldukça aşağısında gerçekleşti. Bizim beklentimiz 636 milyon TL idi. Bankanın özsermaye karlılığı bu çeyrekte %7 olarak gerçekleşti. Halkbank, bu çeyrekte toplam 437 milyon TL ilave karşılık ayırdı. Bunun bir kısmı gelecek yıl genel karşılık oranlarında gerçekleşecek artış için ve bir kısmı da kredi değer düşüş karşılıklarını artırmak için yapıldı. Bankanın faaliyet karlılığı net ücret ve komisyonlardaki hızlı büyüme ile tahminimizden daha güçlü olurken karşılık giderleri net karı tahminlerin altına çekti.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

Güçlü kredi büyümesi devam etti. TL kredi segmentlerinin desteğiyle müşteri kredileri yılın son çeyreğinde %10 büyüdü. YP kredi mevduat spredlerindeki iyileşmeye rağmen TÜFEX getirilerindeki düşüş ile net faiz marjı 10 baz puan daralsa da banka yönetiminin hedeflediği aralığın tepe noktasında gerçekleşti. Banka bu yıl marjların yatay korunmasını bekliyor.

Ücret ve komisyonlarda büyüme sürdürüldü. Güçlü kredi büyümesi ve alternatif kanallar sayesinde net ücret ve komisyon gelirleri bu çeyrekte önceki döneme göre %20 büyürken tüm yılın büyümesi %15 oldu ve banka yönetiminin yıllık %17 büyüme hedefi hemen hemen yakalandı.

Takipteki alacak oluşumu hızlandı. Bu çeyrekte net TGA oluşumu yıllık 137 baz puan olurken TGA oranı da 4 baz puan arttı. Yakın izlemedeki kredilerde %4 düşüş görüldü ve toplam kredilerin %2,9’una geriledi. Banka bu çeyrekte 437 milyon TL ilave karşılık ayırdı. Toplam kredi riski 241 baz puan olarak gerçekleşirken 70 baz puan katkı UFRS 9 uygulamaları öncesi ilave genel karşılıklar ve 50 baz puan katkı ise değer düşüş oranının 2 puan artırılmasından kaynaklandı.

Diğer giderler son çeyrekte arttı. Giderler son çeyrekte personel dışı harcamalarla artarken tüm yıllık gider artışı %11 düzeyinde kaldı. Banka yönetimi giderlerde %15 artış öngörüyordu. Beklentiden daha iyi görünümde ücret ve komisyon iadelerindeki yavaşlama ile planlanandan daha düşük sayıda şube açılması etkili oldu.

Sermaye oranları geriledi. Çekirdek sermaye ve sermaye yeterlilik rasyosu son çeyrekte %12 ve %13 düzeyine geriledi. Banka yönetimi 2017 yılının sonunda %15 SYR hedefliyor. Ülke riski için International Islamic Rating Agency (IIRA) kurumunun kullanılması ile esnaf ve sanatkarlara kullandırılan sübvanse kredilerin Kredi Garanti Fonu Kapsamına alınması ile sırasıyla 100-120 baz puan ve 150 baz puan SYR katkısı banka yönetiminin gündeminde.

Değerleme üzerindeki etki ve Görünüm

Piyasanın sınırlı olumsuz tepki vermesini bekliyoruz. Halkbank 2016 yılında %12 özkaynak karlılığı elde ederken 882 milyon TL büyüklüğündeki bir kereye mahsus ayrılan karşılık giderleri bankanın özkaynak karlılığını 3 puan baskılıyor. Banka yönetimi 2017 yılında %16 özkaynak karlılığı hedefliyor (ortalama piyasa beklentisi %12 ve İş Yatırım beklentisi %13 düzeyinde). Bankanın hedefi yaklaşık %40 net kar büyümesine işaret etmekte. Son çeyrek faaliyet görünümü beklentimizden bir miktar güçlü olsa da karşılık giderleri nedeniyle beklentilerden daha düşük gerçekleşen son çeyrek net karına piyasanın bir miktar olumsuz tepki vermesini bekliyoruz.

Sınırlı getiri potansiyeli nedeniyle Halkbank hisseleri için önerimizi AL’dan TUT’a indiriyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin