Halkbank 2012/3 Bilanço Analizi / Bloomberg HT – (08.05.2012)

Halkbank yılın ilk çeyreğinde 517 milyon TL olan piyasa beklentisinin üzerinde 544 milyon TL net kar açıkladı. Böylece net kar geçtiğimiz yıl aynı döneme göre ve bir önceki çeyreğe göre sırasıyla % 22,6 ve % 2,9 artış gösterdi.

Bankanın net faiz getirisi tarafında, kredi – mevduat arasında farkın açılması ile faiz getirisi, menkul kıymet portföyü azalmasına karşın % 4,95 gibi yüksek seviyede kaldı. Vadesi mevduatların toplam mevduatlara oranı % 20 ile benzerlerine kıyasla yüksek seviyede olan Halkbank, fonlama tarafında diğer bankalara kıyasla düşük maliyetle kendini fonluyor. Ayrıca yılın ilk çeyreğinde net yabancı para cinsinden mevduat tabanın artış göstererek toplam içerisindeki payının yükselmesi de, fon maliyetini tarafında rahatlığı artırdı. Kredi – mevduat farkındaki açılmayı biz daha önce gelen ŞekerBank’ın finansallarında da görmüştük. ŞekerBank ve HalkBank, kredi portföyünde KOBİ kredilerine ağırlık veren bankalar olarak öne çıkıyor.

Bir önceki çeyrekte ihtiyati olarak karşılık ayıran Banka’nın bu çeyrekte kredi risk oranı 90 baz puan oldu. Risk primi geçtiğimiz yıla göre artış gösteren Banka’nın bir önceki çeyreğe kıyasla takipteki kredileri nominal bazda artsa da, toplam krediler içerisinde payı 0,1 puan azaldı ve %2,8’e geriledi.

Faiz dışı gelir tarafında, Banka geçtiğimiz yıl elde ettiği alım-satım faaliyetlerinden ticari karı bu dönem faydalanamadığı görüldü. Aslında gelir tarafı yıllık bazda kıyaslandığında geçtiğimiz yıl aynı dönemki karı faiz dışı gelirler yukarı taşırken, bu dönem faiz getirileri karı sürükledi. Komisyon gelirlerinin operasyonel gelire olan katkısı ise düşük kalmaya devam etti. Net komisyon gelirleri bir önceki yıla kıyasla %1,6 arttı ve toplam gelirdeki payı % 12,3’e geriledi.

Banka finansallarında dikkat çeken bir diğer unsur, gider yönetimi tarafında görülen başarı oldu. Operasyonel giderler yıllık bazda % 12,5 artarken, personel giderleri bir önceki yıla kıyasla % 7,5 yükseldi. Gider yönetiminin verimli olması ile birlikte giderlerin, toplam gelirlere oranı %35 oldu. Bu oranın benzer bankalarda %40+ olduğunu hatırlatmak gerek.

Cihan Başkal

Bloomberg HT Araştırma Bölümü

cbaskal@bloomberght.com

Kaynak: www.bloomberght.com

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir