Halk Bankası Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (03.07.2013)

Halk Bankası Hisse Yorumu

Hedef Fiyat 20,00

• Mali Analiz: Halkbank yılın ilk çeyreginde beklentilerin üzerinde 713 milyon TL net kar açıklayarak geçen yılın aynı dönemine göre karını %31 artırmıs oldu. Menkul kıymet satısı kaynaklı ticari karları ile daha düsük karsılık giderleri karın beklentilerin üzerinde açıklanmasını sagladı. Bankanın 328 milyon TL büyüklügünde serbest karsılıgı bulundugu için Rekabet Kurulu’nun 90 milyon TL tutarındaki cezası için karsılık ayırmadıgı gözlenmektedir. TÜFE’ye endeksli menkul kıymetlerin getirisindeki düsüs ve diger TL cinsi menkul kıymet getirilerindeki gerileme net faiz marjındaki daralmanın temel sebepleri oldu.

• Hedefler: Banka yönetimi 2013 bütçe hedeflerini koruyor. Halkbank yönetimi toplam kredilerde %15-18 büyüme, net faiz marjında yatay görünüm veya en fazla 20 baz puan daralma, çift haneli net ücret ve komisyon büyümesi, yatay TGA
oranı ve 60-70 baz puan kredi riski tahmin ediyor. Diger faaliyet giderlerinin yıl içinde %20 yıllık büyüme göstermesi beklenmektedir. Bankanın verimlilik göstergelerine göre %35-36 gider/gelir rasyosunu koruyacagı tahmin ediliyor. Halkbank yönetimi bu yılın tamamı için %5,0-5,2 net faiz marjı aralıgının elde edebileceklerini düsünüyor.

• Sendikasyon Kredisi: Banka, uluslararası piyasalardan 259 milyon USD ve 562 milyon EURO tutarında iki ayrı dilimden olusan 1 yıl vadeli Sendikasyon Kredisi saglanmıs ve kredi anlasması 26.06.2013 tarihinde imzalanmıstır.  19 ülkeden 41 bankanın katılımı ile tamamlanan ve dıs ticaretin finansmanı amacıyla kullanılacak kredinin maliyeti sırasıyla LIBOR+%1 ve EURIBOR+%1 olarak gerçeklesmistir.

• Borçlanma: Aracı ihracına İliskin SPK Onayı Bankanın 3 milyar TL’ye kadar farklı vadelerde Türk Lirası cinsinden banka bonosu ve/veya tahvilinin ihracı ve ihracın ikinci etabı olan 750 Milyon TL’lik banka bonosu ihracı için SPK’ya basvuruda bulunulmus ve onaylanmıstır.

• Degerlendirme: Bankanın ilk çeyrek sonuçları olumlu olmakla birlikte perakende segmentinde yaptıgı yatırımların ikinci çeyrek karlılık rakamlarını da destekleyecegini düsünüyoruz. Son 1,5 ayda yasanan düsüs hareketinin ardından degisen degerlemeler sonrasında Halkbank için tavsiyemizi 20,00 TL hedef fiyat ile “AL” tavsiyesinde bulunuyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Halk Bankası hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir