Halk Bankası 2012/12 Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (14.02.2013)

Beklentilerden daha başarılı operasyonel performans…

Halkbank yılın son çeyreğinde hem bizim beklentimiz olan 703mnTL’nin hem de piyasa beklentisi olan 711mnTL’nin üzerinde 742mnTL net kar açıkladı. Açıklanan sonuçlar ile beklentilerimiz arasındaki ana farklar başlıca; beklentilerimizin üzerinde sermaye piyasası işlem karı (+), beklentimizin hafif üzerinde diğer bankacılık gelirleri (+) ve beklentimizin üzerinde ayrılan genel (-) ve diğer (+) karşılık giderleri oldu.

Gelir tablosunda ön plana çıkan noktalar… Bankanın son çeyrekte %1 kadar artış göstererek %5.4 seviyesinde gerçekleşen net faiz marjını birebir doğru tahmin ederek, net faiz gelirleri kalemindeki çeyreksel %33’lük artışı öngörmüştük. Ancak ticari kar kaleminde, son çeyrekte elden çıkarılan yaklaşık 240mnUSD tutarındaki Eurobond portföyünün etkisi ile beklentilerimizin üzerinde bir gelir gerçekleşti. Banka 2013 yılı içinde 250-300mnTL seviyesinde güçlü ticari kar gelirine ilişkin tahminini analistlerle yapılan dünkü telekonferansta paylaştı. Son çeyrekte komisyon gelirleri, operasyonel giderler beklentilerimize parallel olarak gerçekleşirken; gelir tablosunda beklentilerimizden oldukça sapan en önemli kalem, karşılık giderleri oldu. Her ne kadar takipteki Krediler için ayrılan karşılıklara ilişkin tahminimiz genel olaral gerçekleşen rakama parallel olsa da, genel ve diğer karşılık giderleri beklentimizden yaklaşık 125mnTL daha fazla gerçekleşti. Bunun nedenleri de son çeyrekte ayrılan yaklaşık 84mnTL’lik ek muhtelif riskler ve yaklaşık 42mnTL tutarında, yeniden yapılandırılan Krediler için ayrılan genel karşılık giderleri idi. Bankanın karlılığının yüksek olduğu bu dönemde önümüzdeki dönemde oluşabilecek olumsuz risklere ilişkin ek karşılık ayırmasını olumlu buluyoruz. Ayrıca yeniden yapılandırılan kredilerin büyük bir ticari krediye ilişkin olmasına bağlı olması genel trende ilişkin olumsuz bir riskte yaratmıyor. Bu nedenle son çeyrekte beklentimizin üzerinde gelen genel ve diğer karşılık giderlerine bağlı olarak tahminlerimizde aşağı yönlü bir değişiklik yapmamakla beraber önemli bir riskte görmüyoruz. Bankanın 2013 yılı karlılığına ilişkin artış beklentisi de bizim beklentimize paralel olarak %10 seviyesinde bulunmaktadır.

Bilançoda ön plana çıkan noktalar… Çeyreksel olarak kredi büyümesi %4.6 seviyesinde gerçekleşirken, yıllık büyüme %17.2 seviyesine ulaştı. Son çeyrekte de banka TL Krediler ağrlıklı büyümeye devam ederken, yıllık bazda TL kredi büyümesi YP kredi büyümesinin oldukça üzerinde %24.5 seviyesinde gerçekleşti (yıllık YP kredi büyümesi %6.5). Fonlama tarafına baktığımızda ise HALKB’ın sektörden farklı olarak mevduatlarını son çeyrekte de yüksek oranda arttırdığını görüyoruz. Toplam mevduat büyümesi yıllık bazda %20 oranında gerçekleşirken, çeyreksel bazda %4.6 idi. Bankanın Krediler/mevduat rasyosu sektördeki trendin aksine %2 oranında azalarak %82 seviyeisnde gerçekleşti. Takipteki kredilerdeki artışta sektörden daha az oranda gerçekleşerek bankanın yıllık bazda takipteki kredi rasyosunun %2.9 seviyesinde sabit kalması sağlandı. Banka yıllık %27 oranında artan net karı sayesinde sermaye yeterlilik rasyosunun %16 seviyesinin üzerine çıkmasını sağladı.

Revizyonlar… Banka yönetiminin kar açıklamasından sonra gerçekleştirdiği telekonferansta 2013 yılına ilişkin açıkladığı beklentiler ve 2012 yılı sonuçları sonrasında tahminlerimizin üzerinden geçtik. Yeni tahminlerimiz ana olarak daha düşük oranlı bir risk maliyetini içerirken 2013 yılı net kar tahminimizi %3 oranında arttırarak 2.8 milyar TL seviyesine yükseltmiş olduk. Banka için yeni hedef fiyatımız olan 21.85TL %27’lik bir yükseliş potansiyelini işaret ederken, olumlu sonuçlar ve yine olumlu beklentileri ışığında Halkbank için tavsiyemizi “AL” a yükseltiyoruz.

Şeker Yatırım Araştırma

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir