Haftalık Yabancı İşlemleri Raporu / Şeker Yatırım – (26 Ekim – 2 Kasım 2018)

Yabancı Menkul Kıymet Stoku ve BIST Yabancı Payı

Yabancı Menkul Kıymet Stoku Verileri

TCMB verilerine göre 26 Ekim-02 Kasım haftasında yurtdışı yerleşikler (yabancılar) fiyat ve kur etkisinden arındırılmış olarak hisse senedinde 72 milyon dolar satış yaparken, Repo dahil DİBS’te (Tahvil v.s) 254 milyon dolar satış yaptı. BIST geçen hafta %3,96 yükselirken, 10 yy Tahvil faizleri 25 pips düşerek %17,82’ye (Şuan %17,35) düştü. 2018 yılında hisse senedi toplam yabancı çıkışı 1.401 mn dolara yükselirken, DIBS’te ise 931 mn dolar çıkış oldu. 2018 yılı Hisse ve DIBS toplam yabancı çıkış rakamı 2,33 milyar dolar oldu. Hisse tarafında Şubat ayından beri düzenli yabancı çıkışı yaşanırken, Ağustos ayından beri hisse senedi tarafında ilk kez geçen hafta itibarıyla arka arkaya iki haftalık giriş sonrası yabancı çıkışı devam etti. Geçen hafta %15,24 olan DİBS yabancı payı bu hafta %15,14’e gerilerken, son yılların en düşük seviyelerine yakın seyretmeye devam ediyor. BIST’te 3-4 haftalık arka arkaya güçlü yabancı girişi oluşmadıkça düşüş trendinin orta vadede devam etmesi ve yükselişlerin tepki niteliğinde kalması beklenmektedir.

BIST’te ortalama 70-80 milyon dolar arasındaki yabancı giriş-çıkışı endekste yaklaşık %1’lik değişime neden oluyor. 2016 yılında 788 milyon dolarlık girişe paralel BIST-100 %8,94 yükselirken, 2017’de 3.237 mn dolarlık yabancı girişine karşılık %47,60 yükseldi. 2018 yılında ise 1.330 mn dolarlık çıkışa karşın %21,5’lik düşüş oluştuğu görülüyor. Bir önceki hafta BIST ile yabancı çıkışı arasında pozitif uyumsuzluk oluşmuş ve endeks yabancı çıkışına göre göre %4’den daha fazla düşüş gerçekleşmişti. Bu tür uyumsuzluklar 1-3 haftalık süreçte genellikle kapanıyor. Ve bu hafta yabancı çıkışı oluşmasına rağmen BIST -100 endeksi %4 yükseliş gerçekleştirerek bu farkı kapatmış ve yabancı çıkışına paralel seviyeye gelmiştir. Geçen hafta endekste bir tepkiyle bu farkın kapanacağına işaret etmiştik.

BIST Yabancı Payı

Geçen hafta Cuma günü yabancı payı %62,80 seviyelerinde iken bugün itibarıyla %62,92 (T-3’deki takası göstermektedir) seviyesine yükselmiştir. Yabancı payının kısa vadede %63,05 altında kalması BIST için zayıf bir görünüm çizecek ve tepki yükselişinin sınırlı kalmasına neden olacaktır. Ancak yabancı payındaki yükselişe karşın BIST’te bu hafta düşüşün hakim olduğu ve bir uyumsuzluk oluştuğu görülüyor. Takas verisinin 3 gün gecikmeli gelmesi buna neden gibi görünse de bu uyumsuzluğun önümüzdeki hafta da devam etmesi durumunda BIST’teki düşüşlerin kar satışı şeklinde gelişmesi ve sonrasın kısa vadeli güçlü bir toparlanma oluşması beklenir. BIST’in orta ve uzun vadeli düşüş trendinden çıkacağına yönelik işaret için ise yabancı payının ilk etapta %63,50 üzerine geldiğini görmemiz gerekiyor. BIST Yabancı payı Temmuz ayı sonunda %61,36 ile 2014 yılından beri en düşük seviyesine görmüştür. Yıl içinde en yüksek ise ocak ayı sonunda %65,97 ile görülmüştü. Yabancı payında son dönemde bir toparlanma görülmektedir. Bu görüntü endekste orta vadeli düşüş trendinin son dönemlerinde olduğumuza işaret ve endeksin dip oluşumu yaptığına işaret ediyor olabilir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Rapor için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin