Haftalık Yabancı İşlemleri Raporu / Şeker Yatırım – (23-30 Aralık 2017)

Yabancı Menkul Kıymet Stoku Verileri

TCMB tarafından yayınlanan verilere göre 23-30 Aralık haftasında yabancılar fiyat ve kur etkisinden arındırılmış olarak hisse senedinde 30 milyon dolar net satış yaparken, DİBS’te (Tahvil) repo dahil (repo -337 milyon $) 101 milyon dolar net alış yaptı. Geçen hafta BIST %1,52 yükselirken, 10 yıllık faizler ise 29 yükselerek geçen haftayı %11,42 seviyesinden kapattı. Yabancıların 2016 yılında hisse senedi toplam girişi 865 milyon dolar olurken, DIBS’te ise bu rakam 865 milyon dolar oldu. 2016 yılında hisse ve DIBS toplam giriş rakamı ise 1.653 milyon dolar oldu. Moody’s not indirimi sonrası tahvil’de oluşan yabancı çıkışı bu hafta oluşan sınırlı giriş ile momentum kaybetmiş görünüyor.

BIST’te ortalama 100 milyon civarındaki yabancı giriş-çıkışı endekste yaklaşık %1’lik değişime neden oluyor. Kasım ayı başlarında endeks ile yabancı girişi arasında %8’lik negatif bir fark oluşmuştu. Endeks yabancı çıkışına oranla Ekimde sert gerilemişti. Bu farkın orta vadede kapanacağını belirtmiştik ve kapandı. 2016 yılı itibarıyla hisse senedindeki 865 milyon dolarlık girişe paralel olarak BIST’in yılı %8,94 yükselişle kapattığını görüyoruz. BIST’in 2016 yılında yabancı girişine paralel performans gösterdiği görülüyor.

BIST Yabancı Payı

Yabancı payı geçen hafta %63,27 (yabancı payı T-3’deki oranı yani Pazartesi takasını göstermektedir) seviyesindeki yabancı payı bu hafta Perşembe günü itibarıyla %63,22’ye gerilemiştir. Yabancı payı 2016 yılında en düşük %61,46 seviyesini görürken, en yüksek %64,62 seviyesini görmüştür. Yabancı payının %63,5 üzerine çıkması orta vade için BIST’te yükselişin devam edebileceğine yönelik ilk işaretlerden biri olacaktır. Son dönemde endekste oluşan yükselişin yabancı oranındaki yükselişle paralel gerçekleştiği görülüyor. Bu da orta vadede yabancı yabancı girişi ile birlikte BIST’te yükseliş trendinin devam edebileceğine işaret ediyor. Yabancı payının tekrar %62,80 altına gerilemesi ise ksıa vade için BIST’te tekrardan dip arayışının oluşabileceğinin işareti olacaktır.

Rapora ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Finkafe'de Paylaş