Haftalık Yabancı İşlemleri Raporu / Şeker Yatırım – (12-19 Ekim 2018)

Yabancı Menkul Kıymet Stoku ve BIST Yabancı Payı

Yabancı Menkul Kıymet Stoku Verileri

TCMB verilerine göre 12-19 Ekim arasında yurtdışı yerleşikler (yabancılar) fiyat ve kur etkisinden arındırılmış olarak hisse senedinde 126 milyon dolar alış yaparken, Repo dahil DİBS’te (Tahvil v.s) ise 45 milyon dolar satış yaptı. Faizlerdeki düşüşün etkisiyle DİBS stoku 2009 yılından beri gördüğü en düşük seviyelerinden uzaklaştı. BIST geçen hafta %0,21 düşerken, 10 yy Tahvil faizleri 32 pips düşerek %17,74’e (Şuan %17,66) düştü. 2018 yılında hisse senedi toplam yabancı çıkışı 1.361 mn dolar olurken, DIBS’te ise 680 mn dolar oldu. 2018 yılı Hisse ve DIBS toplam yabancı çıkış rakamı 2,05 milyar dolar oldu. Hisse tarafında Şubat ayından beri düzenli yabancı çıkışı yaşanırken, üç haftalık arka arkaya çıkış sonrası sınırlı yabancı girişi var. Geçen hafta %15,16 olan DİBS yabancı payı bu hafta faizlerdeki düşüşün etkisiyle %15,48’e yükselirken, son yılların en düşük seviyelerine yakın seyretmeye devam ediyor. Yabancılar daha çok uzun vadeli tahvillerde pozisyon aldıkları sınırlı çıkışa rağmen düşen faizlerin değer kazanç etkisiyle DİBS yabancı payı yükselmiş görünüyor. BIST’te 3-4 haftalık arka arkaya güçlü girişler oluşmadıkça düşüş trendinin orta vadede devam etmesi ve yükselişlerin tepki niteliğinde kalması beklenmektedir.

BIST’te ortalama 70-80 milyon dolar arasındaki yabancı giriş-çıkışı endekste yaklaşık %1’lik değişime neden oluyor. 2016 yılında 788 milyon dolarlık girişe paralel BIST-100 %8,94 yükselirken, 2017’de 3.237 mn dolarlık yabancı girişine karşılık %47,60 yükseldi. 2018 yılında ise 1.389 mn dolarlık çıkışa paralel %17,7 düşüş sergileyerek yabancı çıkışına paralel performans göstermiştir. İki hafta önce yabancı çıkışına göre endeks %2 daha iyi performans göstermişti. Geçen haftaki girişe karşın oluşan düşüşle bu farkın kapandığı ve endeksin yılbaşından beri yaşanan yabancı çıkışına paralel performans gösterdiği görülüyor.

BIST Yabancı Payı

Geçen hafta %62,74 seviyelerinde olan yabancı payı bugün itibarıyla %62,92 (T-3’deki takası göstermektedir) seviyesine yükselmiştir. Yabancı payının kısa vadede %63 altında kalması BIST için zayıf bir görünüm çizecek ve tepki yükselişinin sınırlı kalmasına neden olacaktır. Tepki yükselişinin devamı için yabancı payının %63 üzerine gelmesi gerekiyor. Aksi durumda BIST’te tepki yükselişi sonrası satış baskısının tekrar güç kazanması beklenir. BIST’in orta ve uzun vadeli düşüş trendinden çıkacağına yönelik işaret için ise yabancı payının ilk etapta %63,50 üzerine geldiğini görmemiz gerekiyor. Yabancı payı bu seviye altında kaldıkça yükselişlerin tepki yükselişi şeklinde kalması beklenmektedir. BIST Yabancı payı Temmuz ayı sonunda %61,36 ile 2014 yılından beri en düşük seviyesine görmüştür. Yıl içinde en yüksek ise ocak ayı sonunda %65,97 ile görülmüştü. Yabancı payında don dönemde bir toparlanma yaşanırken, BIST-100 endeksinin de ona paralel tepki yükselişi gerçekleştirdiği görülüyor.

Rapor için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin