Haftalık Strateji ve Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (28 Ocak – 1 Şubat 2019)

İntegral Yatırım Haftalık Strateji ve Hisse Önerileri

Yeni haftaya Asya piyasalarında karışık seyirler, ABD future endekslerinde hafif negatif bir görünüm ile başlıyoruz. Davos zirvesindeki açıklamaların küresel piyasalara damga vurduğu bir haftayı geride bıraktık diyebiliriz. Özellikle Çin’li yetkililer ve işadamlarının umut verici mesajları ticaret savaşları nedeni ile oluşan küresel endişelere bir miktar su serpti diyebiliriz. İçeride ise kurdaki hareketlenmeye izin verilmeyeceği mesajının net bir şekilde verilmiş olması başta yabancı yatırımcıları harekete geçirmiş görünüyor. Geldiğimiz noktanın beklenenden çok daha hızlı bir nokta olduğunu söylemek mümkün. 102900 seviyelerinin aylık bazdaki grafiklerde 22-aylık ortalamalara karşılık geliyor olması hızlı yükselişin bu noktalarda duraklamalara neden olabileceğini gösteriyor. Bu noktadan itibaren 102900 üzerine yerleşme olmadıkça yeni alımlar yaparken dikkatli olmakta fayda var. Genel olarak piyasalar pozitif ve orta vadeli yükseliş ilerleyen haftalarda devam edebilir. Ancak kısa vadede dalgalanmaların olabileceği seviyelere gelmiş görünüyoruz.

Küresel piyasalardaki olumlu havanın devam ettiği bir haftayı geride bıraktık. ABD borsaları önemli dirençlerinin üzerine çıkarak Ayı piyasasından çıkarken, Borsa BIST100 endeksindeki yükseliş hız kaybetmeden devam etti. Ancak gelinen noktalarda bir miktar dikkat etmekte fayda var. Teknik göstergelerin gösterdiği noktadan daha ileride bir seviyede olduğumuzu görmekteyiz. Bu endekste bir soluklanma sürecinin oluşabileceğini gösteriyor. Dolar kurundaki düşüş ise yabancı fon girişinin hızlandığını gösteriyor. Nitekim verilerde bunu doğruluyor.

Bu hafta oldukça yoğun bir gündeme sahip olacak. Salı günü İngiltere kanadında Brexit anlaşması için B planının Parlamentoda oylanması bekleniyor. Aynı gün ABD tüketici güveni verilerini alacağız. Çarşamba günü ise ABD-Çin ticaret görüşmelerinin 2.etabının başlaması bekleniyor. Küresel endişelerin azalmasında bu görüşmelerin önemli bir rolü olmuştu. Çarşamba günü en önemli gündem Fed Faiz kararı ve Powell açıklamaları olacak. Powell’den gelebilecek faiz artırımlarına ara verilebileceği sinyali başta Türkiye olmak üzere tüm GOP’larda pozitif dalgaların artarak devam etmesine neden olabilir. Bu Fed toplantısı kritik görünüyor. Aynı gün yine ABD büyüme verileri Almanya TÜFE ve içeride 2019 yılı ilk enflasyon raporunu alıyor olacağız. Perşembe günü ABD-Çin görüşmeleri devam ederken, Çin PMI verileri ile güne başlayacağız. Küresel iştah için bu veri önemli olabilir. Aynı gün Euro bölgesi büyüme verileri, ABD kişisel tüketim ve harcamalar verileri takip edilecek. Cuma günü ise ABD istihdam verisi haftanın bir diğer önemli verisi olurken, Çin İmalat PMI verileri yine önemli veriler arasında olacak.

BORSA
Borsa BIST100 endeksinde görünüm pozitif. Ancak beklenenden daha yüksek seviyelere beklenenden bir miktar erken ulaşmış gibi bir görüntü var. Bir haftada aylık ortalamalara ulaştığını söyleyebiliriz. Bu noktada 102900 seviyesindeki 22-aylık ortalama önemli bir direnç olabilir ve bu noktalarda veya bu noktaya yakın bölgelerde satış baskıları gelebilir. Geri çekilmelerde ise 100800 ve 100000 seviyelerinin üzerinde tutunması önemli olacak. Başka deyişle soluksuz çıkışın ardından bir miktar soluklanma olabilir. Ancak 100000 üzerinde kaldığı sürece pozitif görünüm devam edecek görünüyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN