Haftalık Strateji ve Hisse Önerileri / İntegral Yatırım – (21-25 Ocak 2019)

İntegral Yatırım Haftalık Strateji ve Hisse Önerileri

Küresel borsalarda risk iştahının toparlanmaya başlaması, BIST 100 endeksinin de yükselişini destekledi. Cuma gününü BIST 100 endeksi 98455 puandan tamamlamış oldu. Ortalamalarının üzerine yükselmesi ile teknik olarak da endeksin güçlenmeye başladığını gözlemliyoruz.

ABD S&P endeksinin de kritik seviyelerde olduğunu geçtiğimiz hafta izledik. 50 günlük ortalaması olan 2620 seviyesinin üzerine yükselen endeksin de kazançlarını genişlettiğini ve bu durumunda iç piyasada endeksi beslediğini söylemek mümkün. Geçtiğimiz hafta TCMB 2019 yılının ilk faiz kararını açıkladı. Piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizini sabit tutan Merkez, karar metninde de sürpriz açıklamalarda bulunmadı. Cari dengede iyileşme ifadesinin eklenmesinin dışında metinde başka bir değişiklik bulunmuyor. Ancak bu karar metni, mart ayında da TCMB’nin bir sürpriz yapmama ihtimalini güçlendirdi. Tabii bu kararın daha da netleşmesi için 6 Mart toplantısına biraz daha yaklaşmak doğru olabilir. TCMB’nin ardından iç piyasadaki rahatlama hem USDTL kurunun yeniden 5.40 seviyesinin altına doğru hareketini desteklerken, bankacılık endeksi öncülüğünde de endeksinde yükselişini sağladı.

İç piyasada TCMB’nin kararının dışında olağanüstü bir durum olmazken, ABD Başkanı D. Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon görüşmesinin de iç piyasadaki iyimser havayı desteklediğini de eklememek olmaz. ABD ve Türkiye arasında şimdilik yeni bir gelişmenin bulunmaması fiyatlamaları bir nebze de olsa rahatlattı. Her iki ülke arasında diyalog pencereleri korunduğu sürece, iç piyasa açısından olumsuz bir durum bir süre beklemeyebiliriz.

Dışarıda ise İngiltere’de Brexit sürüncemesi devam ederken, 29-30 Ocak tarihlerinde yapılacak Fed toplantısı öncesinde de Fed üyelerinin konuşmaları sürüyor. Ancak Fed üyelerinden sürpriz açıklamalar bulunmuyor. Hemen hemen hepsi bu yıl için 1 faiz artışını destekliyor ancak bunun kararını yıl içerisinde ABD’deki veriler ve piyasadaki havanın vereceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla ocak toplantısı için Fed’den bir beklenti bulunmadığı için şimdilik Dolar üzerinde yeni bir fiyat hareketi izlenmiyor. ABD’den açıklanan verilerinde bir süre daha Dolar üzerinde etkili olmasını beklemiyoruz. Genel olarak, dışarıda Dolar çok güçlü değil ve bu da gelişmekte olan ülke piyasalarının nefes almasını kolaylaştırıyor. USDTL kuruna baktığımızda, geçtiğimiz hafta 5.40 seviyesinin altına doğru gevşemeye başladı. Cuma gününü 5.35 çevresinde tamamladı. Kurun şimdilik yükselişinde zorlandığını gözlemliyoruz. Özellikle geçtiğimiz hafta TCMB’nin kararı ve ABD ile Türkiye arasındaki iyimserlik, kurunda geri çekilmesini destekleyen en önemli faktörlerdendi. Aynı zamanda, Dolarında çok güçlü olmayışı bu durumu destekliyor.

BIST 100 endeksi ortalamalarının üzerinde seyrediyor ve teknik göstergeler endeks için olumlu. Endeks bu hareketini koruduğu sürece yükselişini sürdürmek isteyebilir. Endeks Cuma gününü 98000 seviyesinin üzerinde tamamladığı için bu haftada bu seviyenin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda güçlenmesinden bahsetmek mümkün olabilir. Bu durumda hafta içerisinde 100000 seviyesine doğru tepkilerde izleyebiliriz. Buna karşın, endeksin belli direnç noktalarında zayıflaması durumunda ise bir miktar kar satışlarının gelmesini öngörebiliriz. Ancak çok güçlü bir aşağı yönlü hareket şimdilik beklemiyoruz. Özellikle ABD’de S&P endeksi 50 günlük ortalamasının üzerinde kalmaya devam ettiği sürece hem ABD borsalarındaki kazançların sürmesini bekleyebiliriz. Bu durumunda BIST 100 endeksinin kazançlarını korumasını destekleyebileceğini düşünüyoruz.

Daha fazla hisse önerisi için: HisseOnerileri.Com
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin