Haftalık Piyasa Yorumu / Finansbank – (17-21 Kasım 2014)

Finansbank Haftalık Piyasa Değerlendirmesi

PPK kararları Perşembe günü açıklanacak. Piyasa beklentisi doğrultusunda, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerde bir değişiklik yapılmamasını bekliyoruz. Dolayısıyla, haftalık repo faizi %8.25, gecelik borç verme faizi %11.25 ve borçlanma faizi %7.50 olarak kalacak. Rezerv opsiyon katsayıları ve zorunlu karşılık oranları da değişmeyecek.

Tahminimiz TCMB’nin son dönemdeki temkinli duruşuna dayanıyor.

Hatırlanacağı gibi son Enflasyon Raporu sunumunda Başkan Başçı ihtiyatlı bir tonda konuşmuş ve enflasyon görünümü iyileşene kadar para politikasındaki sıkı duruşun korunacağını söylemişti. Çekirdek enflasyon göstergeleri Ekim’de iyileşme gösterdi. Uluslararası emtia fiyatlarındaki düşüş de önümüzdeki dönemde enflasyonu olumlu etkileyecek. Ancak enflasyon oranı ve beklentileri hala enflasyon hedefinin bir hayli üzerinde olduğundan, enflasyon görünümü bir faiz indirimine zemin oluşturmuyor.

Başkan Başçı, küresel likidite koşulları iyileştiği ve getiri eğrisi aşağı geldiği takdirde ölçülü bir faiz indirimi gelebileceğini de belirtmişti. Ancak Fed son toplantısında yaklaşan faiz artırımları konusundaki duruşunu korumuştu. Bu yüzden, her ne kadar EURO Bölgesi ve Japonya’da merkez bankaları ek parasal tedbirler alsalar da, küresel koşullar gelişmekte olan piyasalar için iyileşmedi ve ABD doları da değer kazandı.

Son dönemde yurtiçindeki devlet tahvillerinin faizleri az da olsa azaldı. Ancak, Ekim PPK haftasından geçen haftaya geçen sürede 5 ve 10 yıllık tahvillerinin faizlerindeki 15-20 baz puanlık düşüşe karşın, bankalararası gecelik faizler bunun da üzerinde, 50 baz puan kadar düştü. Bu da gösteriyor ki, TCMB finansal piyasalardaki böyle gücük dalgalanmalara likidite politikasıyla müdahale ediyor. TCMB’nin gecelik faizleri ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini temel politika faizi olan %8.25’in üzerinde tuttuğunu dikkate alınca, bu dönemde bir faiz indirimi yapılması ihtimalini zayıf buluyoruz.
Toparlamak gerekirse, mevcut enflasyon görünümünün ve küresel likidite koşullarının faiz indirimini desteklemediğini görüyoruz. Önümüzdeki dönemde de bunların birinde iyileşme olursa, TCMB’nin faiz indiriminden önce likidite politikasını gevşeteceğini düşünüyoruz.

Bu haftanın veri gündeminde ayrıca, bugün açıklanacak olan Ağustos ayı işgücü piyasası verileri ve Ekim ayı merkezi yönetim bütçe gerçekleşmeleri ile Perşembe günü açıklanacak olan Ekim ayı merkezi yönetim borç stoku da bulunuyor.

Hazine bu hafta üç ihale düzenleyecek. Bugünkü tek ihalede 10 Temmuz 2019 vadeli 5 yıllık sabit kuponlu tahvil yeniden ihraç edilecek. Yarınki iki ihaleden ilkinde, yeni 2 yıllık gösterge tahvil olan 16 Kasım 2016 vadeli sabit kuponlu tahvil ilk defa ihraç edilecek. Yarın ayrıca, 24 Temmuz 2024 vadeli 10 yıllık sabit kuponlu tahvil de tahvil yeniden ihraç edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir