Haftalık Piyasa Takvimi – (9-13 Ağustos 2021)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

10 Ağustos Salı

10:00 Haziran İşgücü İstatistikleri
▪ Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranının Mayıs ayında %13,8 seviyesinden %13,2’ye gerilediği görülüyor. Tarım dışı işsizlik oranında da daha hızlı bir aylık iyileşme ile beraber %16,1 seviyesinden %15,1’e geri çekiliş izleniyor. Daha geniş tanımlı işsizlik göstergelerine bakıldığında ise mevsimsel etkilerden arındırılmış atıl işgücü oranında da bir gerileme olmasına rağmen oldukça sınırlı kaldığı ve %27,4 seviyesinden %27,2’ye düşüş gösterdiği görüldü.
▪ Tam kapanma koşullarının geride kalmasının istihdam üzerindeki etkileri gelecek aylarda olumlu olacaktır ancak finansal koşullardaki sıkılaşmaya bağlı olarak ekonomik aktivitedeki canlanmanın ivme kaybetmesi beklenirken, gelecek dönemde devlet desteklerinin de kademeli olarak geri çekilmesi işsizlik oranları üzerinde baskı oluşturabilir.

12 Ağustos Perşembe

10:00 Haziran Sanayi Üretimi verileri
▪ Haziran ayı dış ticaret ve PMI verileri sanayi üretimi tahminleri açısından önemli bir ışık tutuyor. Ara malları ithalatının (enerji ve altın hariç, Euro bazında) Haziran ayında %40 civarında yıllık oranda artış kaydettiğini tahmin ediyoruz. Diğer yandan İSO/Markit PMI verisi ise Haziran ayında 49,3 seviyesinden 51,3 seviyesine yükseliş kaydetti. İSO/Markit tarafından yayınlanan ilgili nota bakıldığında COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesine bağlı olarak imalat sektörünün Haziran’da yeniden büyümeye geçtiği, üretim ve yeni siparişler toparlanırken istihdam artışının güçlendiği belirtildi.

14:00 Para Politikası Kurulu Toplantı Kararı
▪ Politika faizinde herhangi bir değişim beklemiyoruz. 2021 yılsonu TÜFE tahminimiz çerçevesinde (%17) bu yıl herhangi bir faiz indirimi beklemiyoruz. Diğer taraftan kötüleşen enflasyon dinamikleri çerçevesinde gidişat bir faiz artırımı ihtiyacını gündeme getirebilir. Özellikle global risk iştahının ve Fed’in varlık alımları noktasındaki politika değişimi beklentilerinin etkili olabileceğini düşünüyoruz. Ancak PPK’nın faiz artırımı ihtiyacını önceliklendireceğini düşünmüyoruz. PPK’nın ilk olası faiz indiriminin gelecek sene Mart-Nisan gibi olabileceğini tahmin ediyoruz. Gelecek dönemde global risk algısı, kur gelişmeleri ve talep faktörleri önemli belirleyiciler olacak. Bu çerçevede yıllık enflasyonun Kasım ayına kadar yataya yakın (daha yüksek yıllık artış olasılığı ile) bir seyir sonrasında yılın son iki ayında hafif bir geri çekilme içinde olabileceğini düşünüyoruz.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (30 Temmuz – 6 Ağustos)
▪ 23 – 30 Temmuz haftasında hisse senedi piyasasında 51,8 milyon dolarlık bir yabancı satışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 292,2 milyon dolarlık net yabancı alımı görüldü. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 1,9 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,48 milyar dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında 1,71 milyar dolarlık bir çıkış, tahvil piyasasında ise 2,03 milyar dolar kadarlık bir yabancı girişi göze çarpıyor. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise 23 – 30 Temmuz haftasında %5,4 seviyesinden %5,5’e yükseldi.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (30 Temmuz – 6 Ağustos)
▪ 23 – 30 Temmuz haftasında yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 0,35 milyar dolarlık bir artış görüldü.

13 Ağustos Cuma

Fitch Türkiye Kredi Notu Değerlendirmesi
▪ Fitch’in değerlendirme takvimi içerisinde 13 Ağustos’ta Türkiye için gözden geçirme yapılabileceği belirtiliyor. Söz konusu takvim referans niteliğinde olup o tarihlerde gözden geçirme yapılmadığı zamanlarda oluyor. Takvime göre Fitch sonrasında ilk olarak S&P’nin 22 Ekim’de, daha sonra Moody’s’in 3 Aralık’ta gözden geçirmeleri bulunuyor.

▪ Kredi Notu Görünümüne bakıldığında Fitch diğer kuruluşlara göre daha olumlu bir derecelendirme resmi çiziyor. Türkiye Fitch tarafından yatırım yapılabilir sınırının 3 kademe altında değerlendiriliyor (Moody’s 5 kademe, S&P 4 kademe altında) En son olarak Şubat ayındaki değerlendirmesinde Fitch Türkiye’nin görünümünü “negatif”ten “durağana” revize etmişti. 13 Ağustos Cuma günü gerçekleşmesi beklenen değerlendirme de kredi notu ve görünümünün sabit bırakılması beklenebilir. Ancak özellikle enflasyon dinamiklerindeki kötüleşmenin de analizlerde yerini alabileceği, bu çerçevede yeniden görünümün aşağı yönlü revize edilebileceği ihtimalini de göz ardı etmiyoruz.

10:00 Temmuz Konut Satış İstatistikleri
▪ Konut satışları Haziran ayında toplam 134.731 adet olurken; aylık bazda %128’lik bir yükselişi, yıllık bazda ise %29 oranında bir düşüşü işaret etti. Bir önceki yılın aynı döneminde toplam 190.012 adet konut satılmıştı. İpotekli konut satışları Mayıs ayındaki 10.560 adetlik zayıf satış verisinin ardından Haziran ayında 28.878 adet ile aylık bazda %173 yükseliş kaydetti. Yıllık bazda ise %72 oranında bir gerileme yaşandı. Haziran 2020’de aylık ortalama %9,30 olan konut kredi faizi Haziran 2021’de ortalama %17,9 oldu. Konut kredi faizi Mayıs 2021’de ise ortalama %17,83 seviyesindeydi. Diğer konutlar Haziran ayında aylık bazda %118, yıllık bazda ise %20 oranında arttı. Haziran ayında yabancılara toplam 4.748 adet konut satışı gerçekleştirildi. Yabancılara Mayıs ayında 1.776 adet, geçtiğimiz yılın Haziran ayında ise 1.664 adet konut satılmıştı.

▪ 12 aylık toplam konut satışları Haziran ayında aylık bazda %3,73, yıllık bazda ise %2,7 oranında düşüş kaydetti.

10:00 Haziran Ödemeler Dengesi verileri
▪ Haziran ayı dış ticaret verilerini ve turizm gelir/gider verilerini de göz önüne aldığımızda, cari işlemler dengesinin Haziran ayında 1 milyar dolar kadar açık vermesini bekliyoruz. Beklentilerimiz doğrultusunda bir cari işlemler açığı gelmesi durumunda yıllık açık 31,8 milyar dolar’dan 29,7 milyar dolar’a gerileme kaydedecek. Yıllık açığın Temmuz ayı itibariyle 29 milyar dolar sınırına kadar gerileyebileceğini görüyoruz.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim