Haftalık Piyasa Takvimi – (8-12 Temmuz 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

8 Temmuz Pazartesi
Hazine ihaleleri
▪ 14 ay vadeli kuponsuz tahvil ihalesi – ilk ihraç
▪ 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesi (yeniden ihraç)

9 Temmuz Salı
Hazine ihaleleri
▪ 3 ay vadeli bono ihalesi (ilk ihraç)
▪ 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesi (yeniden ihraç)
▪ 6 yıl vadeli değişken faizli devlet tahvili (yeniden ihraç)
Hazine ve Maliye Bakanlığı Temmuz ayı içerisinde toplam 21,5 milyar TL olan itfası karşılığında 19,5 milyar TL borçlanmayı planlıyor. Piyasa itfasına bakıldığında toplam 16,5 milyar TL’lik itfa karşılığında 5 ayrı ihaleyle borçlanma projeksiyonu ise 14,5 milyar TL. Yılbaşından beri projeksiyonların üzerinde borçlanma gerçekleştirildiği takip ediliyor.

11 Temmuz Perşembe
10:00 Mayıs Ödemeler Dengesi verileri
▪ Mayıs ayında cari işlemler dengesinin 880 milyon dolar fazla vermesini bekliyoruz.
▪ Beklentilerimiz doğrultusunda bir gerçekleşme olması durumunda yıllık cari işlemler açığı 1,5 milyar dolar’a gerileyecek.
▪ Yaz aylarına girildiğinde ise yıllık cari işlemler dengesinin fazla vermeye başladığını takip edeceğiz.
▪ Yılsonu cari işlemler açığı beklentimiz 4,5 milyar dolar (GSYİH’nın %0,6’sı) ancak risklerin daha düşük bir açık verme yönünde olduğunu düşünüyoruz.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (28 Haziran – 5 Temmuz)
▪ 28 Haziran itibariyle, hisse senedi piyasasında yılbaşından beri bakıldığında net giriş 0,85 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tahvil piyasası tarafında ise yılbaşından beri net çıkış 2,5 milyar dolar oldu. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %11,5. (Yılbaşında %15,3 idi).
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (28 Haziran – 5 Temmuz)
▪ 21-28 Haziran’da yerleşiklerin DTH hesaplarında 1 milyar dolar’a yakın bir çıkış takip edildi. (bankalararası hariç, parite etkisinden arındırılmış) Düşüşün kurumlar kaynaklı olduğu görülüyor. Kurumların DTH’larında sözkonusu haftada 1,6 milyar dolar düşüş görüldü. Hanehalkının uzun döviz pozisyonlarını artırmaya devam ettiği dikkat çekiyor. (21-28 Haziran haftasında 0,6 milyar dolar artış görülüyor). Bu çerçevede geçen senenin Ağustos ayından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 25 milyar dolar’a ulaştı.

12 Temmuz Cuma
10:00 Mayıs sanayi üretimi verileri
▪ Mayıs ayında gerek güven endeksleri gerek PMI verileri gerekse dış ticaret verileri sanayi üretiminde bir düşüşü işaret ediyorlar. Bu çerçevede Mayıs ayında sanayi üretiminin %4,1 oranında düşüş kaydetmesini bekliyoruz.
▪ Herhangi bir işgünü kaybı olmaması dolayısıyla takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimindeki yıllık düşüşün de aynı oranda olmasını bekliyoruz.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin