Haftalık Piyasa Takvimi – (7-11 Ocak 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

8 Ocak Salı
17:00 Aralık ayı Hazine nakit bütçe verileri
▪ Kasım ayında nakit dengesi 4,3 milyar TL fazla vermesine rağmen, geçen senenin aynı ayı ile karşılaştırıldığında daha kötü bir performans kaydetmişti. Buna göre Kasım ayında nakit fazlası yıllık %23 oranında düşüş sergilerken, yılbaşından beri kümülatif olarak bakıldığında nakit açığında %18,5 oranında bir artış dikkat çekmişti.
▪ Nakit bütçe verileri 15 Ocak’ta açıklanacak merkezi bütçe verileri açısından indikatör niteliğinde.

10 Ocak Perşembe
10:00 Haftalık yabancı portföy hareketleri (28 Aralık – 4 Ocak)
▪ 2018 yılında hisse senedi piyasasında net 858 milyon dolar yabancı çıkışı yaşanırken, tahvil piyasasında 505 milyon dolarlık net giriş gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların bono stoku içerisindeki payı ise 2018 yılını %15,3 seviyesinde tamamladı.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (28 Aralık – 4 Ocak)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 72 milyar dolar (28 Aralık) Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 192,5 milyar dolar (28 Aralık) 21-28 Aralık haftasında yerleşiklerin döviz mevduatlarında 1 milyar kadar bir düşüş görüldü. (parite etkisinden arındırılmış olarak)

11 Ocak Cuma
10:00 Kasım Ödemeler Dengesi verileri
▪ Kasım ayında cari işlemler dengesinin 1 milyar dolar civarında fazla vermesini bekliyoruz. Beklentilerimiz doğrultusunda bir fazla gelmesini durumunda yıllık cari işlemler açığı 39,4 milyar dolar’dan 34 milyar dolar’ın hemen altına düşecek.
▪ Cari işlemler açığının yılsonunda ise 30 milyar dolar’ın altına düşmesini bekliyoruz.
▪ Ağustos ayında 58 milyar dolar’a çıkan açığın son dört ayda gerçekleştirdiği düzeltme iktisadi faaliyetleri soğumanın ithalat üzerindeki etkisinin yanı sıra, altın ticaretindeki normalleşmenin ve turizm gelirlerindeki artışın bir sonucu olarak kendini gösteriyor.
14:00 TCMB Ocak ayı Beklenti Anketi
▪ Enflasyon gerçekleşmelerinde artarda gelen aşağı yönlü sürprizler sonrasında orta vadeli enflasyon bekleyişlerde bir miktar düzelme yaşanabilir.
▪ Diğer taraftan söz konusu beklenti anketi 16 Ocak’ta gerçekleştirilecek olan PPK toplantısına ilişkin beklentiler konusunda da bilgi verecek.
▪ Yılın ilk beklenti anketi olması dolayısıyla gerek 21019 makro büyüklükler gerekse 2020 görünümüne ilişkin tahminler de takip edilebilecek.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin