Haftalık Piyasa Takvimi – (7-11 Eylül 2020)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

7 Eylül Pazartesi

17:30 Hazine Ağustos Nakit Bütçe verileri
▪ 12 aylık nakit bütçe açığı Temmuz verileri itibariyle 196,3 milyar TL’ye (GSYİH’nin %4,4’i) yükseliş kaydetmişti.
▪ Nakit bütçe verileri 15 Eylül’de açıklanacak olan merkezi yönetim bütçe verileri için öncü niteliğinde.
▪ 2020 yılsonu merkezi bütçe açığı / GSYİH tahminimizi ise %4,8 olarak koruyoruz. Ancak risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtmek gerekir.

10 Eylül Perşembe

10:00 Haziran dönemi (Mayıs-Haziran-Temmuz) işgücü istatistikleri
▪ Mayıs dönemi (Nisan-Mayıs-Haziran) işsizlik oranı %12,9 olarak gerçekleşti. 2019 yılının aynı döneminde işsizlik oranı %12,8 olmuştu. Mevsimsel etkilerden arındırdığımızda işsizlik oranında ise %13,8 seviyesinden %4’e yükseliş yaşandı.
▪ Bir süredir düşüş eğiliminde olan işsizlik oranlarındaki yükselişi engelleyici bir faktör olarak ne çıkan işgücüne katılım oranı (mevsimsel etkilerden arındırılmış) %47,6 seviyesinde kaldı. Bu seviye 2012 yılındaki beri en düşük yeri işaret ederken söz konusu oran Temmuz 2019’da %53,1 seviyesindeydi.
▪ Ekonomi yönetiminin işsizlik oranlarındaki artışı önlemek için attığı adımların sınırlayıcı etkilerinin altını çizmek gerekir. Burada özellikle kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin ile işten çıkarılmaların engellenmesi gibi faktörlerin ön planda olduğu görülüyor. Hatırlanacağı üzere kısa çalışma ödeneği uygulamasının yakın zamanda 2 ay daha uzatılma kararı alınmıştı.
▪ Bu gelişmelere ek olarak Ağustos ayı Reel Kesim Güven Endeksi’nin gelecek 3 aya ilişkin istihdam endeksinin de 103,9 seviyesinden 107,6’ya yükselişi dikkat çekici bir faktör olarak karşımıza çıktı. Bu seviye pandemi öncesi yerin sadece bir miktar altında bir seviyeyi işaret ediyor. Bu resim ise işsizlik oranlarındaki kötüleşmenin sınırlanarak, gelecek dönemde bir miktar iyileşme kaydedebileceğini gösteriyor.

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (28 Ağustos – 4 Eylül)
▪ 21 – 28 Ağustos haftasında Yılbaşından beri toplam net çıkış hisse senedi piyasasında 5,5 milyar dolar, tahvil piyasasında ise 7,4 milyar dolar oldu. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasından 5,5 milyar dolar, tahvil piyasasından ise 8,4 milyar dolar net yabancı çıkışı yaşandı. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise %3,3 oranında gerçekleşti. Yılbaşında ise söz konusu oran %10,5 idi.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (28 Ağustos – 4 Eylül)
▪ 21-28 Ağustos haftasında yerleşiklerin DTH’larında 0,5 milyar dolar kadar bir gerileme görüldü. Söz konusu gerilemenin tümünün kurumlar DTH’ları kaynaklı olduğu izleniyor. Ağustos ayının son haftasında Hanehalkı DTH’larında ise önemli bir değişim takip edilmedi. Haziran ayı ortasından beri önemli derecede yükseliş gösteren hanehalkı DTH hesaplarında son haftalarda düşüşler takip ediliyordu. Haziran ortasından beri kümülatif olarak bakıldığında hanehalkı DTH hesaplarında toplam 4,4 milyar dolar yükseliş olduğu dikkat çekiyor.

11 Eylül Cuma

10:00 Temmuz Ödemeler Dengesi verileri
▪ Temmuz cari işlemler dengesinin -1,7 milyar dolar civarında bir açık vermesini bekliyoruz.
▪ Beklentimiz dahilinde bir gerçekleşme durumunda yıllık cari işlemler açığı 14,9 milyar dolar’a yükselir. (GSYİH’nin %2,1’i).
▪ Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan Ağustos dış ticaret verileri yıllık cari açığın hızlı bir şekilde yükselmeye devam edeceğini işaret etti.
▪ Bu çerçevede 2020 yılsonu cari işlemler açığı / GSYİH tahminimizi %2,5’dan %3,3 seviyesine revize ettik.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN