Haftalık Piyasa Takvimi – (7-11 Ekim 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

7 Ekim Pazartesi
17:30 Eylül Nakit Bütçe verileri
▪ Ağustos ayında nakit bütçe 6,7 milyar TL kadar fazla yaratırken yıllık açığı 106,6 milyar TL seviyesinden 97,2 milyar TL’ye taşımıştı. Eylül ayı rakamları 15 Ekim’de açıklanacak merkezi bütçe verileri için gösterge niteliğinde olacak.

10 Ekim Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (27 Eylül – 4 Ekim)
▪ 20-27 Eylül haftasında hisse senedi piyasasında 27 milyon dolar kadar sınırlı net yabancı çıkışı oldu. Yılbaşından beri gerçekleşen toplam net giriş rakamı 592 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı hafta içerisinde tahvil piyasasında yabancı yatırımcı ilgisinin nispeten kuvvetli olduğu görüldü zayıf olduğu görüldü. Bu çerçevede 150 milyon dolarlık net giriş takip edildi. Yılbaşından beri net çıkış 2,2 milyar dolara geriledi. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %11,5 oldu. (Yılbaşında %15,3 idi, yıl içerisinde ise %10,7 seviyesine kadar gerileme yaşanmıştı).
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (27 Eylül – 4 Ekim)
▪ 20-27 Eylül haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında 0,6 milyar dolar artış yaşandı. (parite etkisinden arındırılmış rakamlar) Artışın tamamen kurumlar kaynaklı olduğu takip edilirken, hane halkı döviz mevduatında bir değişim olmadığı görüldü. Geçen senenin Ağustos ayından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 26,7 milyar dolar civarında.

11 Ekim Cuma
10:00 Ağustos Ödemeler Dengesi verileri
▪ Ağustos ayında cari işlemler dengesinin 2,6 milyar dolar kadar fazla vermesini bekliyoruz. Beklentimiz doğrultusunda bir gerçekleşme durumunda yıllık cari işlemler fazlası 4,4 milyar dolardan 5 milyar dolar’a yükselecek. Ancak Eylül ayından itibaren yıllık fazla rakamında kademeli bir düşüşün olacağını düşünüyoruz. Bu çerçevede yılsonu cari işlemler dengesinin 2 milyar dolar fazla vermesi yolundaki tahminimizi koruyoruz.

Yurt Dışı Veri Takvimi

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin