Haftalık Piyasa Takvimi – (6-10 Eylül 2021)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

6 Eylül Pazartesi

Hazine ihalesi (2 yıl vadeli TLREF’e endeksli)
▪ Hazine Eylül ayında 35,9 milyar TL’lik iç borç servisi karşılığında yedi ihale ve bir kira sertifikası doğrudan satışı ile birlikte toplam 40 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyor.

10:00 TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu
▪ Söz konusu rapor teknik nitelikte olup politika mesajı içermez. Ancak TCMB’nin temel enflasyon eğilimi yolundaki değerlendirmeleri ve kısa vade enflasyon dinamikleri konusundaki analizleri yakından takip edilecek.

14:30 Ağustos Reel Efektif Kur Endeksi (REKE)
▪ TCMB Temmuz ayı Reel Efektif Kur Endeksini (REKE) 61,31 açıklarken, bir önceki aya göre %2,8 oranında yükseliş olduğu izlendi. Ağustos ayı ortalama eşit ağırlıklandırılmış sepet ve enflasyon tahminlerini göz önüne aldığımızda REKE’nin 62,8 seviyelerine yükselebileceğini hesaplıyoruz.

7 Eylül Salı

Hazine ihaleleri (5 yıl vadeli sabit kuponlu, 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli)

17:30 Hazine Ağustos Nakit Bütçe verileri
▪ Hazine ve Maliye Bakanlığı Temmuz ayı nakit bütçenin 67,9 milyar TL; faiz dışı dengenin ise 46,2 milyar TL açık verdiğini açıkladı. Söz konusu rakamlar üzerinde KDV tahsilatlarının 27 milyar TL’lik kısmının Ağustos ayına kaymasının etkili olduğu takip ediliyor. Dolayısıyla söz konusu rakama ilişkin düzeltme yapıldığında geçen seneye göre sınırlı bir bozulma dikkat çekiyor. 12 aylık dönemde bakıldığında ise bütçe açığının 147,9 milyar TL’ye (GSYİH’nin %2,7’si) yükseldi. Ağustos nakit bütçe verileri 15 Eylül’de açıklanacak olan Ağustos Merkezi Yönetim Bütçe verileri için öncü niteliğinde.

9 Eylül Perşembe

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (27 Ağustos – 3 Eylül)
▪ 20 – 27 Ağustos haftasında standart portföy kanallarında sınırlı bir yabancı alımı görüldü. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 43,1 milyon dolarlık, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 60,4 milyon dolarlık net yabancı girişi yaşandı. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 1,38 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,98 milyar dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında 172 milyon dolarlık bir çıkış, tahvil piyasasında ise 2,9 milyar dolar kadarlık bir yabancı girişi göze çarpıyor.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (27 Ağustos – 3 Eylül)
▪ 20 – 27 Ağustos haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 3,08 milyar dolarlık bir artış görüldü.

10 Eylül Cuma

10:00 Temmuz İşgücü İstatistikleri
▪ Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranının Haziran ayında bir önceki ayki %13,1 seviyesinden %10,6’ya oldukça hızlı bir gerileme kaydettiği görüldü. Tarım dışı işsizlik oranında da hızlı bir aylık iyileşme ile beraber %15,0 seviyesinden %12,3’e geri çekiliş izleniyor. Daha geniş tanımlı işsizlik göstergelerine bakıldığında da iyileşme dikkat çekiyor. Buna göre mevsimsel etkilerden arındırılmış atıl işgücü oranında %27,1 seviyesinden %22,4’e düşüş gösterdiği görüldü.

▪ Hatırlanacağı üzere kısa çalışma ödeneği, işten fesih yasakları gibi desteklerin haziran ayında sona erdiği takip edilmişti. Ancak tam kapanma koşullarının geride kalmasının istihdam üzerindeki etkilerinin gelecek aylarda olumlu yansıması beklenirken, diğer taraftan işgücüne katılım oranındaki gerilemenin de etkisi unutulmamalı ve yapısal olarak önemli bir sorunun devam ettiği izlenmektedir.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim