Haftalık Piyasa Takvimi – (6-10 Aralık 2021)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

6 Aralık Pazartesi

10:00 TCMB Kasım Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu
▪ Söz konusu rapor teknik nitelikte olup politika mesajı içermez. Ancak TCMB’nin temel enflasyon eğilimi yolundaki değerlendirmeleri ve kısa vade enflasyon dinamikleri konusundaki analizleri yakından takip edilecek.

14:30 Kasım Reel Efektif Kur Endeksi (REKE)
▪ TCMB Ekim ayı REKE 60,37 olarak açıkladı. Böylece bir önceki aya göre önemli oranda gerileme kaydederek %4,1 oranında düşüş gösterdi. Kasım ayı ortalama eşit ağırlıklandırılmış sepet ve enflasyon gerçekleşmelerini göz önüne aldığımızda REKE’nin daha da gerileyerek 54 seviyelerine inebileceğini hesaplıyoruz. Söz konusu seviyeler tarihi dip yerleri işaret ediyor.

7 Aralık Salı

Hazine ihaleleri (5 yıl vadeli sabit kuponlu, 7 yıl vadeli değişken faizli)
▪ Hazine Aralık ayı içerisinde 21,52 milyar TL’lik bir iç borç servisi gerçekleşecek. Bunun karşılığında ise toplam dört ihale ve bir kira sertifikası doğrudan satışı ile 10 milyar TL iç borçlanma öngörülüyor.

17:30 Hazine Kasım Nakit Bütçe verileri
▪ Hazine’nin açıklandığı Ekim ayı nakit bütçe verilerine göre nakit bütçe 5,2 milyar TL açık verirken, faiz dışı denge 8 milyar TL fazla verdi. Hazine’nin açıklamalarına göre Eylül ayı tahsilatlarının yaklaşık 10 milyar TL’lik kısmı Ekim ayına kaydı. Söz konusu vergi kaymasını düzelttiğimizde bir önceki yılın aynı ayına göre bir miktar kötüleşme takip edildiğini belirtebiliriz.12 aylık verilere bakıldığında nakit açığının 115,9 milyar TL’den 114,5 milyar TL’ye gerilediği takip edildi. Kasım nakit bütçe verileri 15 Aralık’ta açıklanacak olan Kasım Merkezi Yönetim Bütçe verileri için öncü niteliğinde.

9 Aralık Perşembe

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (26 Kasım – 3 Aralık)
▪ 19 – 26 Kasım haftasına gelindiğinde yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 295 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,37 milyar dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplamda 39,3 milyon dolarlık oldukça sınırlı bir yabancı girişi görülürken, tahvil piyasasında ise 1,68 milyar dolarlık bir yabancı girişi göze çarpıyor.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (26 Kasım – 3 Aralık)
▪ 19 – 26 Kasım haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak toplam 1,85 milyar dolarlık bir düşüş yaşandı.

10 Aralık Cuma

10:00 Aralık Piyasa Katılımcıları Anketi
▪ Kasım anket sonuçlarına göre yılsonu enflasyon tahmini %19,31’e revize edilmişti. 12 ve 24 aylık TÜFE beklentilerine baktığımızda da aynı tablo ile karşılaşıyoruz. Bir önceki anket döneminde sırasıyla %13,91 ve %11,27 olarak verilen ortalama tahminlerin, %15,61 ve %11,76 seviyesine yükseltildiği görülüyor. Anket sonuçları aynı zamanda piyasa katılımcılarının politika faizinde belirli vadelerdeki bekleyişlerini de veriyor. PPK’nın bir sonraki toplantısı 16 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

10:00 Ekim İşgücü İstatistikleri
▪ Mevsimsel etkilerden arındırılmış işsizlik oranı Eylül’de %11,8’den %11,5’e geriledi. Tarım dışı işsizlik oranında da %13,8 seviyesinden %13,3’e iyileşme görüldü. Mevsimsel etkilerden arındırılmış âtıl işgücü oranı ise %21,7’den %21,9’a yükseldi.

▪ GSYİH büyüme hızının %9-10’u aşacağı bir yıl içerisinde pandemi döneminde yaşanan istihdam kayıplarının kapandığı ve hatta önemli oranda üzerinde bir istihdam artışı olduğunu görüyoruz. Gelecek yıllarda en son olarak yayınlanan OVP’de yer alan yüksek büyüme oranları çerçevesinde işsizlik oranlarında da düşüşler öngörülüyor. Ancak 2022 yılında büyüme aktivitesinde yükselişin ancak desteklerle sağlanabileceğini değerlendirirken, potansiyel üzeri bir büyüme dinamiğinin de gerek enflasyon gerek cari işlemler üzerinde yan etkilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim