Haftalık Piyasa Takvimi – (6-10 Ağustos 2018)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

6 Ağustos Pazartesi
Hazine ihalesi – 10 ay vadeli bono ihalesi (12/06/19 itfa tarihli)
10:00 Temmuz Ayı Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu
▪ Temmuz ayı enflasyon gerçekleşmeleri sonrasında TCMB’nin kısa vadedeki bekleyişleri ile ilgili sinyaller aranacak..
14:30 Temmuz Reel Efektif Kur Endeksi (REKE)
▪ Haziran REKE 77.1 seviyesinde gerçekleşmişti. Bu çerçevede yılbaşından beri REKE’deki aralıksız gerileme 6. ayına taşınmıştı.
▪ Temmuz ayına gelindiğinde eşit ağırlıklandrılmış sepet karşısında TL’nin ortalama %2,5 oranında nominal değer kaybı yaşandığı görülüyor. Bu noktada REKE’de 75-76 aralığına düşüş beklenebilir.

7 Ağustos Salı
Hazine ihaleleri – 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ve 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihaleleri
▪ Hazine Çarşamba günü gerçekleştireceği 3,3 milyar TL piyasa itfası öncesinde Pazartesi ve Salı günü toplam 3 ihale ile beraber borçlanma gerçekleştirecek. Ağustos ayı toplam piyasa itfası ise 7,5 milyar TL. Gelecek hafta 3 ihale daha gerçekleştirilecek.
▪ Daha önceki projeksiyonlarda daha yüksek bir geri çevirme rasyosu öngörülürken, söz konusu rasyolar Ağustos ve Eylül ayları için düşürüldü. Bu çerçevede Hazine Ağustos ayında %114 piyasa geri çevirme oranı ile çalışmayı planlıyor. Bu çerçevede piyasadan toplam 6 ihale ile beraber 8,6 milyar TL borçlanmayı hedefliyor.
▪ Ay içerisinde piyasa itfasının yanısıra emekliklere verilecek toplamda 12 milyar TL’yi bulan bayram ikramiyesi dolayısıyla Hazine’nin yüklü ödemeleri olacak. Hazine’nin TCMB’de park ettiği mevduatı Temmuz sonu itibariyle 42,4 milyar TL.
17:30 Temmuz Nakit Bütçe verileri
▪ Yılın ilk yarısı itibariyle Hazine nakit dengesi %15 oranında genişleyerek 38,3 milyar TL’ye ulaştı. Burada özellikle özelleştirme gelirlerindeki düşüşün etkili olduğu görülmüştü. Faiz dışı açık ise %40 oranında daralma göstermiş ve 9,6 milyar TL olmuştu.
▪ Veriler ayın ortasında açıklanacak olan merkezi bütçe veriler açısından yol gösterici nitelikte olacak.

9 Ağustos Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (27 Temmuz – 3 Ağustos)
▪ Yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında net 1,35 milyar dolar yabancı portföy çıkışı, bono piyasasında (repo işlemleri hariç) ise 424 milyon dolar net yabancı girişi görüldü. Yabancı yatırımcıların tahvil stoku içerisindeki payı ise gerilemeye
devam ederek %17,1’ye düştü – yılbaşınsan söz konusu oran %20,5 idi.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (27 Temmuz – 3 Ağustos)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 78,3 milyar dolar (27 Temmuz)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 196.5 milyar dolar (27 Temmuz) – 20-27 Temmuz haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonlarında 0.8 milyar dolar artış görüldü.

10 Ağustos Cuma
10:00 Haziran Ödemeler Dengesi verileri
▪ Haziran ayında yıllık TÜFE artışının %15,5’a yükseldiği görülmüştü. Burada özellikle kur geçişkenliğinin yarattığı baskının yanı sıra işlenmemiş gıda da negatif bir fiyat şoku yaşanmıştı. Temmuz ayında özellikle gıda tarafındaki düzeltmenin ne
boyutta olacağı etkili bir unsur olacak. Bu çerçevede yıllık enflasyonun %16’nın üzerine yükselmesini bekliyoruz.
10:00 Haziran Dış Ticaret Endeksleri
▪ Mayıs ayında birim endeksleri ihracat tarafında 96.8 (%0,4 yıllık artış), ithalat tarafında 94 (%2,2 artış) olarak gerçekleşmişti.
▪Mayıs ayında hacim endeksleri ise ihracat tarafında 155.7 (%2,8 yıllık artış), ithalat tarafında 151.7 (%6,5 düşüş) olarak gerçekleşmişti.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin