Haftalık Piyasa Takvimi – (5-9 Temmuz 2021)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

5 Temmuz Pazartesi

10:00 Haziran enflasyon verileri
▪ Haziran ayı TÜFE aylık artış beklentimiz %1,4. Piyasa medyan tahminin de aynı doğrultuda olduğu görülüyor. Beklentimiz doğrultusunda bir artış yıllık enflasyonu %16,6 seviyesinden %16,9%’a yükselecektir. Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında tam kapanmanın etkisiyle bazı sektör fiyatlamalarında düşük seyir oluşmuştu. Dolayısıyla sosyal normalleşmenin hızlıca sağlanmaya başlandığı Haziran ayında fiyat artışlarının daha kuvvetli olabileceğini düşünüyoruz. Yine de baz etkisi dolayısıyla yıllık çekirdek enflasyonunun yatay kalmasını bekliyoruz. Gıda fiyatları tarafında sınırlı aylık fiyat artışı olacağını ancak baz etkisi nedeniyle %17 seviyesinden %19,5’a yükseleceğini düşünüyoruz. Enerji fiyatlarına bakıldığında ÖTV düzenlemesi nedeniyle aylık %2’nin biraz üzerinde bir artış olabileceğini düşünüyoruz. Yıllık enerji enflasyonun %17-17,3 civarında olacağını varsayıyoruz. Altın fiyatlarında kurdaki değişime de bağlı olarak %2 oranında bir yükseliş varsayımını Haziran beklentilerimize koyuyoruz.

6 Temmuz Salı

14:30 Haziran Reel Efektif Kur Endeksi (REKE)
▪ TCMB Mayıs ayı Reel Efektif Kur Endeksini (REKE) 60,5 açıklarken, bir önceki aya göre %2,8 düşüş olduğu izlendi. REKE tarihi düşük seviyelerine yaklaşırken, mevcut Sepet/TL değerleri rekor düşük seviyelerin altında bir yer endeks değerini işaret ediyor.
▪ Haziran ayı ortalama eşit ağırlıklandırılmış sepet ve enflasyon tahminlerini göz önüne aldığımızda REKE’nin 59-59,5 seviyelerine gerileyebileceğini hesaplıyoruz.

7 Temmuz Çarşamba

Hazine doğrudan satışları
▪ Hazine ve Maliye Bakanlığı 3 yıl vadeli altın tahvili ve 3 yıl vadeli altına dayalı kira sertifikası doğrudan satışı gerçekleştirecek.
▪ Hazine Temmuz ayında 54,6 milyar TL’lik iç borç servisi karşılığında 6 ihale ve 5 doğrudan satış ile birlikte toplam 52 milyar TL’lik iç borçlanma öngörüyor.

17:30 Hazine Haziran Nakit Bütçe verileri
▪ Hazine Mayıs ayında nakit bütçenin 29 milyar TL, faiz dışı dengenin ise 18 TL açık verdiğini açıkladı. Söz konusu veriler bir önceki ayılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir açık resmini işaret etse de, burada vergi geliri kayması noktasında etkili bir faktör olduğunu belirtmek gerekir. Buna göre geçici vergi tahsilatlarından 24 milyar TL’lik kısmın bu yıl Mayıs ayı yerine Haziran ayında hesaplara girdiği belirtiliyor. Sonuç olarak söz konusu vergi kaymasını sonuçlardan düzelttiğimizde, bir önceki yılın aynı ayına göre herhangi bir kötüleşme olmadığı öne çıkıyor. Yine de mevcut verilerle 12 aylık bütçe açığına bakıldığında 130,9 milyar TL’ye (GSYİH’nin %2,5’u) yükseldiği izleniyor.
▪ Haziran nakit bütçe verileri 16 Temmuz’da açıklanacak olan Haziran Merkezi Yönetim Bütçe verileri için öncü niteliğinde.

8 Temmuz Perşembe

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (25 Haziran – 2 Temmuz)
▪ 18 – 25 Haziran haftasında hisse senedi piyasasında 3,4 milyon dolarlık oldukça sınırlı bir yabancı çıkışı gerçekleşirken, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 209,3 milyon dolarlık net yabancı girişi görüldü. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 1,8 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,04 milyar dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında 2,12 milyar dolarlık bir çıkış, tahvil piyasasında ise 1,35 milyar dolar kadarlık bir yabancı girişi göze çarpıyor. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise 18 – 25 Haziran haftasında %5,2’den %5,3’e yükseldi.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (25 Haziran – 2 Temmuz)
▪ 18 – 25 Haziran haftasında yerleşiklerin DTH’larında 0,14 milyar dolarlık sınırlı bir yükseliş görüldü. (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) Kurumlar DTH’ları 0,08 milyar dolar, hane halkı DTH’larında ise 0,06 milyar dolar yükseliş kaydetti. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 0,26 milyar dolarlık bir yükseliş yaşandı.
▪ Özetle, söz konusu hafta içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 0,40 milyar dolarlık bir artış görüldü.

9 Temmuz Cuma

10:00 Mayıs Ödemeler Dengesi İstatistikleri
▪ Mayıs ayında cari işlemler dengesinin 2,65 milyar dolar açık vermesini bekliyoruz. Beklentimiz dahilinde bir gerçekleşme olması durumunda yıllık açık 32,7 milyar dolardan 31,4 milyar dolar seviyesine gelecek.
▪ 2021 yılında özellikle pandeminin etkilerinin kademeli hafiflemesi ve turizm gelirlerinin bir miktar arttırması, hane halkı portföy tercihlerinin altın tarafındaki ilgisinin göreceli olarak azalması beklentileri çerçevesinde cari işlemler açığının GSYİH’ya oranının %2,8’e gerileyebileceğini düşünüyoruz.

10:00 TCMB Temmuz Piyasa Katılımcıları Anketi
▪ Haziran ayı anket sonuçlarına göre 2021 yılı TÜFE beklentileri %13,81’den %14,46’ya revize edilmişti. 12 ve 24 aylık ileriye yönelik enflasyon tahminleri %11,81 ve %9,99 seviyelerinden sırasıyla %12,12 ve %10,16 seviyelerine revize edilirken, 5 ve 10 yıllık enflasyon tahminleri %7,50 ve %6,47 olarak gerçekleşti.
▪ Anket sonuçları aynı zamanda piyasa katılımcılarının politika faizinde belirli vadelerdeki bekleyişlerini de veriyor. PPK’nın bir sonraki toplantısı 14 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim