Haftalık Piyasa Takvimi – (5-9 Nisan 2021)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

5 Nisan Pazartesi

10:00 Mart enflasyon verileri
▪ TÜFE aylık artışını %1 bekliyoruz. Piyasa medyan tahmini %1,04. Tahminimiz yolunda bir gerçekleşme olması durumunda yıllık enflasyon %15,61 seviyesinden %16,10’a yükselecek.

▪ Gıda fiyatlarında yıllık artışın bir önceki ay ki %18,4 seviyesinden %18 seviyesinin altına gelmesini bekliyoruz. Aylık enerji fiyatları artışının oldukça sınırlı kalacağı beklentisine rağmen, olumuz baz yılı etkisi nedeniyle yıllık enerji fiyatlarının artmaya devam edeceğini ve bu çerçevede %8,8 seviyesine kadar yükselebileceğini düşünüyoruz. Şubat ayında birikimli kur etkilerinin temel mal fiyatları üzerindeki etkisinin yavaşladığı takip edilmişti. Mart ayı fiyatlarında da ek olumsuz bir etki görmeyi beklememize rağmen, yakın dönemde artan kur volatilitesi ve TL değer kaybını devamının gelecek aylarda kur geçişkenliğinin oldukça etkili olmaya başlayacağı sinyalini veriyor. Pandemiye ilişkin sınırlandırılmalarının kademeli olarak hafiflemesi, devam eden ekonomik aktivite, gecikmiş kur etkisi nedeniyle hizmet fiyatlarının yüksek seyredebileceğini düşünüyoruz.

6 Nisan Salı

14:30 Mart Reel Efektif Kur Endeksi (REKE)
▪ TCMB Şubat ayı REKE’yi 69,69 olarak açıkladı. Böylece Kasım ayından beri kümülatif reel artış %15 seviyesine ulaştı. Son dönemde yaşanan TL’nin önemli bir değer kaybı kaydetmesi sonrasında, sepet karşısında Mart ayında bir önceki aya göre nominal %7 değer kaybı görülüyor. Enflasyon tahminleri çerçevesinde bakıldığında reel kur endeksinin tekrar bir düşüş kaydederek 65,5 seviyelerine kadar gerileyebileceğini tahmin ediyoruz.

7 Nisan Çarşamba

17:30 Hazine Mart Nakit Bütçe verileri
▪ Nakit bütçe Şubat ayında 3,5 milyar TL kadar açık verirken, faiz dışı denge tarafında 7,9 milyar TL fazla vermeyi başardı. Bu yıl Şubat ayında 21 milyar TL kadar vergi gelirinin Şubat yerine Mart ayında hesaplara geçtiği belirtildi. Bu çerçevede söz konusu düzeltmeyi yaptığımızda yıllık olarak Şubat ayında bütçe dengesinin oldukça önemli bir iyileşme kaydettiği takip ediliyor. Mart nakit bütçe verileri 15 Nisan’da açıklanacak olan Mart merkezi bütçe verileri için öncü niteliğinde.

8 Nisan Perşembe

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (26 Mart – 2 Nisan)
▪ 19 – 26 Mart haftasında hisse senedi piyasasında 814 milyon dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 1,1 milyar dolarlık yabancı çıkışı görüldü. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasındaki yabancı çıkışının 1,7 milyar dolara yükseldiği, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam yabancı girişinin 654 milyon dolara gerilediği takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi ve tahvil piyasalarında sırasıyla 3,9 milyar dolar ve 1,4 milyar dolar kadar bir yabancı çıkışı olduğu gözlemleniyor. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise 19 – 26 Mart haftasında %6,1 seviyesinden %4,9 seviyesine sert bir gerileme kaydetti ve Aralık ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (26 Mart – 2 Nisan)
▪ 19 – 26 Mart haftasında yerleşiklerin DTH’larında 5,35 milyar dolarlık önemli bir düşüş görüldü. (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) Kurumlar DTH’ları 1,14 milyar dolar gerilerken, hane halkı DTH’larında ise 4,20 milyar dolarlık bir düşüş kaydedildi. Aynı hafta içinde kıymetli maden mevduat hesaplarında ise 2,78 milyar dolar kadar bir düşüş görüyoruz. Düşüşün neredeyse tamamının hanehalkı kıymetli maden hesaplarındaki gerilemeden kaynaklandığı takip ediliyor.

9 Nisan Cuma

10:00 TCMB Nisan Beklenti Anketi Sonuçları
▪ Mart ayı Beklenti Anketi sonuçlarına göre 2021 yılı TÜFE beklentileri %11,54 olarak oluştu (bir önceki ay %11,23 idi). Söz konusu seviye, TCMB’nin %9,4 tahminin oldukça üzerinde bir yeri işaret ediyor. Kurum tahminimiz ise %11. 12 ve 24 aylık ileriye yönelik enflasyon tahminleri %10,36 ve %9,03 seviyelerinden sırasıyla %10,47 ve %9,18 seviyelerine revize edildi. 5 ve 10 yıllık enflasyon tahminleri ise %7,25 ve %6,21 olarak gerçekleşti.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN