Haftalık Piyasa Takvimi – (5-9 Kasım 2018)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

5 Kasım Pazartesi
10:00 Ekim enflasyon verileri
▪ Kurum tahminimiz TÜFE’nin %2 oranında aylık artış kaydetmesi yolunda. (Piyasa medyan beklenti : %1,95)
▪ Beklentilerimiz dahilinde gelmesi durumunda yıllık enflasyon %24,4 olarak gerçekleşecek. (Eylül: %24,5)
▪ Sırasıyla Türk-iş ve İTO tarafından açıklanan Ankara ve İstanbul gıda fiyatları karmaşık sinyaller vermişti. Ankara fiyatları Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’nın yansımalarının olduğunu olduğu işaret ederken, İstanbul gıda fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre önemli bir yükseliş kaydetmişti.
▪ TCMB hafta içerisinde Enflasyon Raporu’nda Ekim ayı TÜFE yıllık artışının %25’lere yükselebileceğini işaret etmişti.

6 Kasım Salı
14:30 Ekim Reel Efektif Döviz Kuru Endeksi
▪ Ekim ayı içerisinde TL ciddi oranda nominal değerlenme kaydetti. Bu çerçevede Ekim ayında TL, eşit ağırlıklandırılmış sepet karşısında ortalamada bir önceki aya göre %9 oranında değer kazandı.
▪ Enflasyon varsayımlarımız dahilinde, Eylül ayında 61,62’ye gerileyen Reel Efektif Döviz Kuru Endeksinin, 68 seviyesine doğru bir yükseliş göstermesini bekleriz.

7 Kasım Çarşamba
17:30 Ekim Hazine Nakit Bütçesi
▪ Ocak-Eylül döneminde Hazine nakit dengesi bir önceki yılın aynı döneminde göre %22 oranında daha yüksek (49,5 milyar TL) açık verdi.
▪ Yılın son çeyreğinde gerek imar barışı’nın başvuru süresinin yılsonuna kadar uzatılması gerek bedelli askerlikten gelen ek gelir gerekse de vergi borcu yapılandırmalarından gelen gelirlerle beraber bütçe performansının desteklenebileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan iktisadi faaliyetteki keskin soğuma ile beraber vergi gelirleri tarafında olumsuz bir baskının olacağını da göz ardı etmemek gerekir. En son açıklanan vergi indirimlerinin ise net maliyetinin sınırlı kalmasını bekleriz.
▪ Veriler 15 Kasım’da açıklanacak merkezi yönetim bütçe istatistikleri öncesinde indikatör nitelikte olacak.

8 Kasım Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (19-27 Ekim)
▪ Yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen yabancı çıkışı 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, tahvil piyasasında sınırlı da olsa (638 milyon dolar) bir giriş gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların bono stoku içerisindeki payı ise %15,2 seviyesinde.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (26 Ekim – 2 Kasım)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 67,6 milyar dolar (26 Ekim)
▪ Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 189.1 milyar dolar (26 Ekim) – 19-26 Ekim haftasında yerleşiklerin döviz mevduatlarında 1,3 milyar dolar artış görüldü. (parite etkisinden arındırılmış olarak) Geçmiş haftalarda yaşanan yükselişleri göz önüne aldığımızda (özellikle Eylül ayı ortasından sonra TL’deki değer kazanımının hız kazanmasıyla) yurtiçi yerleşiklerin DTH’larında 5,7 milyar dolar artış olduğu görüldü.

9 Kasım Cuma
10:00 Eylül dış ticaret endeksleri
▪ Özellikle mevsimsel etkilerden arındırılmış hacim endekslerine bakıldığında Ağustos ayında ihracat hacim endeksinde bir önceki aya göre %3,3 oranında artış bulunurken, ithalat hacim endeksinin %5,7 oranında düşüş gösterdiği dikkat çekmişti.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin