Haftalık Piyasa Takvimi – (4-8 Nisan 2022)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

4 Nisan Pazartesi

10:00 Mart TÜFE verileri
▪ Mart ayı TÜFE aylık artışına ilişkin beklentimiz %6,5. Beklentimiz doğrultusunda bir gerçekleşme gelmesi durumunda yıllık enflasyon %62,7’ye yükselecek. Reuters tarafından yapılan anket sonuçlarına göre ise medyan tahmin yıllık enflasyonunun %61,5’a yükselmesi yolunda.

5 Nisan Salı

10:00 TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu
▪ Söz konusu rapor teknik nitelikte olup politika mesajı içermez. Ancak TCMB’nin temel enflasyon eğilimi yolundaki değerlendirmeleri ve kısa vade enflasyon dinamikleri konusundaki analizleri yakından takip edilecek.

14:30 Mart Reel Efektif Kur Endeksi (REKE)
▪ TCMB Şubat ayı Reel Efektif Kur Endeksini 54,78 olarak açıkladı. Söz konusu endeks seviyesi bir önceki aya göre %3,8 oranında artışı ifade etti. Mart ayı ortalama eşit ağırlıklandırılmış sepet ve enflasyon tahminleri göz önüne aldığımızda REKE’nin önemli bir değişim göstermesi beklenmez.

7 Nisan Perşembe

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (25 Mart – 1 Nisan)
▪ Yabancı yatırımcılar üst üte dört haftalık net çıkışın ardından 18 – 25 Mart haftasında sınırlı da olsa net alıcı konumunda yer alırken, tahvil piyasasında ise yabancı satışının devam ettiği izlendi. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 17,4 milyon dolarlık sınırlı bir giriş yaşanırken, tahvil piyasasında ise 104,8 milyon dolarlık yabancı satışı görüldü. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 1,3 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,06 milyar dolarlık bir yabancı satışı olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında toplam 1,07 milyar dolar, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 595 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı gerçekleşti.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (25 Mart – 1 Nisan)
▪ 18 – 25 Mart haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak 1,15 milyar dolarlık bir artış yaşandı.

17:30 Hazine Mart Nakit Bütçe verileri
▪ Hazine Şubat ayı nakit bütçe verilerini açıkladı. Buna göre gerek vergi kayması gerekse TCMB’nin kar transferi nedeniyle yüksek bir nakit fazlası kaydetti. Şubat ayında 55,5 milyar TL fazla kaydeden bütçe, TL95,9 milyar TL faiz dışı fazla verdi. Geçtiğimiz yılın üzerinde bir resim çizilmesine rağmen, vergi kayması gibi düzeltmeleri yapıldığında yıllık olarak bir kötüleşmeyi işaret ediyor. 12 aylık rakamlara bakıldığında, nakit bütçe açığı Şubat ayı itibariyle 95 milyar TL’ye (1.4% of GSYİH) gerileme kaydetti.

▪ Mart nakit bütçe verileri 15 Nisan’da açıklanacak olan Mart Merkezi Yönetim Bütçe verileri için öncü niteliğinde.

8 Nisan Cuma

10:00 TCMB Nisan Piyasa Katılımcıları Anketi
▪ Mart ayı Beklenti Anketi sonuçlarına göre yılsonu enflasyon tahmini %40,47 olarak gerçekleşirken, 12 ve 24 aylık TÜFE beklentilerine baktığımızda bir önceki anket döneminde sırasıyla %24,83 ve %15,42 olarak verilen ortalama tahminlerin, %26,43 ve %17,03 seviyesine yükseltildiği görülüyor.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim