Haftalık Piyasa Takvimi – (4-8 Mart 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

4 Mart Pazartesi
10:00 Şubat enflasyon verileri
▪ Şubat ayı TÜFE aylık artış tahminimiz %0,45. Gerçekleşme beklentilerimiz dahilinde olursa, yıllık enflasyon artışı %20 ile bir önceki aya göre yatay seyre yakın bir görünüm çizecek. (Ocak ayında yıllık TÜFE artışı %20,4 idi)
▪ Geçen ay gıda fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş büyük tartışmalara yol açmıştı. Şubat ayına bakıldığında nispeten daha durağan bir görünüm dikkat çekiyor. Ocak ayında kötü hava koşullarının da etkisiyle işlememiş gıda fiyatları aylık %12,3 oranında oldukça ciddi oranda bir artış kaydetmişti. Şubat ayında hal fiyatlarına bakıldığında işlenmemiş gıda fiyatlarında daha durağan bir resim olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak Türk iş tarafından açıklanan Ankara gıda fiyatlarının Şubat ayında %1 oranında aylık artış kaydettiğini takip ettik. Söz konusu aylık artış tarihsel Şubat ayı değişim ortalamasının ve Şubat 2018 artışının hafif altında bir yeri işaret ediyor.

5 Mart Salı
10:00 TCMB Şubat ayı fiyat gelişmeleri raporu
▪ Söz konusu rapor teknik nitelikte olup herhangi bir politika mesajı içermez. Ancak kısa vadede enflasyon beklentilerine ilişkin detaylar görülebilir.
14:30 Şubat ayı Reel Efektif Kur Endeksi
▪ Ocak ayında Reel Efektif Kur Endeksi 75,6 olarak gerçekleşirken, bir önceki aya göre %0,7 oranında bir düşüş kaydetmişti.
▪ Şubat ayında Sepet/TL’nin ortalama aylık nominal artışının %2,4 olduğu görülüyor. Şubat enflasyon tahminleri çerçevesinde REKE’nin 77,5 seviyesine yükseliş gösterebileceğini tahmin ediyoruz.

6 Mart Çarşamba
14:30 Para Politikası Kurulu toplantısı
▪ Bir hafta vadeli repo faizi olan politi faizinde %24 seviyesinin korunmasını bekliyoruz.
▪ Karar notunda sıkı duruş söylemlerinin yineleneceğini tahmin ediyoruz.

7 Mart Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (15- 22 Şubat)
▪ Yıl başından beri bakıldığında net giriş 1,2 milyar doklar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde ise ufak çaplı bir çıkış gerçekleşmişti.
▪ Tahvil piyasası tarafında ise yabancı yatırımcının ilgisinin zayıf olmaya devam ettiği görülüyor. Yılbaşından beri net çıkış 660 milyon dolar’a ulaştı. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %14,6’a geriledi.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (15- 22 Şubat)
▪ 15-22 Şubat haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında hafif çaplı (0,5 milyar dolar) artış yaşandı. Artışta özellikle bireylerin ön planda olduğu görüldü. Kurum DTH’ları ise yatay kaldı. Bireyler Ağustos ayından beri döviz pozisyonlarını artırmaya devam ediyor. (toplam 13,7 milyar dolar).
17:00 Şubat ayı Hazine nakit bütçe verileri
▪ Ocak ayında Hazine’nin nakit dengesinin 2,5 milyar TL, faiz dışı dengenin ise 9 milyar TL kadar fazla verdiği görülmüştü. Geçen senenin aynı ayına göre daha iyi bir performans resmi dikkat çekmişti. Ancak burada en etkili faktörün TCMB’nin 33,7 milyar TL’lik kar transferinin yarattığı yüksek gelir performansın olduğu görülüyor. Harcamalar kaleminde %60 oranında artış da dikkat çekici bir nokta olarak öne çıkıyor.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin