Haftalık Piyasa Takvimi – (4-8 Kasım 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

4 Kasım Pazartesi
10:00 Ekim Enflasyon verileri
▪ Ekim TÜFE aylık değişimini %2,1 bekliyoruz. Piyasa medyan tahminin %2 olduğu takip ediliyor. Kurum tahminlerimiz yönünde bir gerçekleşme olması durumunda yıllık enflasyonun %9,3 seviyesinden %8,6’ya gerilediğini göreceğiz. Yılsonu beklentimizi ise TCMB’nin projeksiyonları paralelinde %12 olarak koruyoruz. Bu çerçevede Ekim ayında %9’un altına gelen enflasyon sonrasında baz yılı etkisinin tersine çalışması ile beraber yıllık enflasyonda yükseliş bekliyoruz.

5 Kasım Salı
Hazine ihalesi ve kira sertifikası doğrudan satışı
▪ Hazine 5 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ihalesi ve yine 5 yıl vadeli, TÜFE’ye endeksli kira sertifikası doğrudan satışı gerçekleştirecek.
▪ Hazine Kasım ayında 21,5 milyar TL toplam iç borç itfası karşılığında, 20,4 milyar TL iç borçlanma projeksiyonunu paylaşıyor. (%95 geri çevirme rasyosu). Söz konusu iç borçlanmanın, 15,4 milyar TL’si piyasadan ihale yoluyla borçlanma, 0,6 milyar TL’si kira sertifikası yoluyla borçlanma, 4,4 milyar TL’si de kamuya satışlar olarak planlanıyor. Yılbaşından beri bakıldığında borç çevirme rasyosunun %100 üzerinde olduğu ve projeksiyonların üstünde ilerlediği takip ediliyor.
14:30 Ekim Reel Efektif Kur Endeksi
▪ Eylül ayında Reel Efektif Kur Endeksi 76,7 olarak açıklanmıştı. Ekim ayı TL boyunca eşit ağırlıklandırılmış sepet karşısında ortalamada bir önceki aya göre %1,7 oranında değer kaybetti. Enflasyon tahminlerini de göz önüne aldığımızda, Reel Efektif Kur Endeksinin 77 seviyesine doğru yükselmesi beklenebilir.

7 Kasım Perşembe
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (25 Ekim-1 Kasım)
▪ 25 Ekim itibariyle hisse senedi piyasasından yılbaşın itibaren gerçekleşen toplam net giriş takamı 71,5 milyon dolar gibi oldukça düşük bir seviyeye geriledi. Tahvil piyasasında ise yılbaşından beri net çıkış 2,9 milyar dolar oldu. Yabancı yatırımcının toplam bono stoku içerisindeki payı ise %10,5’den %10,9’a yükseldi.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (25 Ekim-1 Kasım)
▪ 18-25 Ekim haftasında yerleşiklerin döviz mevduatında oldukça sınırlı bir değişim olduğu görüldü (100 milyon dolar) artış yaşandı. (parite etkisinden arındırılmış rakamlar). Oldukça sınırlı olan haftalık artışın hanehalkı DTH’larındaki artıştan kaynaklandığı takip edildi. Geçen senenin Ağustos ayı ortasından beri hane halkı DTH’larındaki toplam artış 27,4 milyar dolar civarında.
17:30 Ekim ayı nakit bütçe verileri
▪ Eylül ayında nakit bütçe 21,6 milyar TL açık verirken, geçen senenin aynı ayına göre (8,2 milyar TL) önemli bir bozulma kaydetti. Bu çerçevede 12 aylık nakit bütçe açığı 97,2 milyar TL’den 110,6 milyar TL’ye yükselmiş oldu. Eylül ayı rakamları 15 Kasım’da açıklanacak merkezi bütçe verileri için gösterge niteliğinde olacak.

YÜKSELEN ÇELİK HALKA ARZ OLUYOR. DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN!

Yurt Dışı Veri Takvimi

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin