Haftalık Piyasa Takvimi – (4-8 Ekim 2021)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

4 Ekim Pazartesi

Hazine ihaleleri: 2 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesi

10:00 Eylül TÜFE verileri
▪ Eylül TÜFE aylık artışını %1,35 tahmin ediyoruz. Medyan tahminin %1,3 olduğu görülüyor. Gerçekleşmenin beklentimiz doğrultusunda çıkması durumunda yıllık enflasyon %19,25 seviyesinden %19,7’ye yükselecek.

▪ Eylül ayı enflasyonu içerisinde gıda, enerji, su fiyatlarındaki artışların etkili olmasını bekliyoruz.

5 Ekim Salı

Hazine ihaleleri: 4 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ve 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihaleleri
▪ Hazine Ekim ayı içerisinde 46,2 milyar TL’lik iç borç servisi karşılığında 7 ihale, 2 yıl vadeli kira sertifikası, 3 yıl vadeli altın tahvili ve 3 yıl vadeli altına dayalı kira sertifikası doğrudan satışları ile birlikte toplam 40 milyar TL borçlanma hedefliyor.

10:00 TCMB Eylül Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu
▪ Söz konusu rapor teknik nitelikte olup politika mesajı içermez. Ancak TCMB’nin temel enflasyon eğilimi yolundaki değerlendirmeleri ve kısa vade enflasyon dinamikleri konusundaki analizleri yakından takip edilecek.

14:30 Eylül Reel Efektif Kur Endeksi (REKE)
▪ TCMB Ağustos ayı Reel Efektif Kur Endeksini (REKE) 62,89 olarak açıkladı. Böylece Temmuz-Ağustos aylarındaki kümülatif reel değer kazanımı %5,4 olarak gerçekleşti.

▪ Eylül ayına gelindiğinde nominal kur değişimleri ve enflasyon tahminleri göz önüne alındığında sınırlı bit yükselişle 63 seviyesi civarında oluşması beklenebilir.

7 Ekim Perşembe

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (24 Eylül – 1 Ekim)
▪ 17 – 24 Eylül haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında net alıcı konumunda yer alırken, tahvil piyasasında net yabancı satışı gerçekleşti. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 35,8 milyon dolarlık sınırlı bir yabancı girişi, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 415,4 milyon dolarlık net yabancı çıkışı yaşandı. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasında toplam 1,2 milyar dolarlık bir yabancı çıkışı, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç toplam 1,9 milyar dolarlık bir yabancı girişi olduğu takip ediliyor. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasında 220 milyon dolar, tahvil piyasasında ise 2,8 milyar dolarlık bir yabancı girişi göze çarpıyor.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (24 Eylül – 1 Ekim)
▪ 17 – 24 Eylül haftası içerisinde yerleşiklerin altın dahil DTH hesaplarında fiyat etkisinden arındırılmış olarak toplam 1,7 milyar dolarlık bir düşüş görüldü.

17:30 Eylül Nakit Bütçe verileri
▪ Nakit bütçe Ağustos ayında 64,3 milyar TL fazla verirken, faiz dışı fazla 76,8 milyar TL olarak gerçekleşti. Burada etkili faktörlerden birinin bu yıl KDV tahsilatlarının yaklaşık 27 milyar TL’lik kısmının Ağustos ayına kayması olduğu izlendi. Ağustos verileri ile beraber 12 aylık nakit bütçe açığının 114.1 milyar TL’ye (GSYH’nin %1,9’u) iyileştiği gözlendi.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim