Haftalık Piyasa Takvimi – (4-7 Ağustos 2020)

Bu hafta açıklanacak önemli veriler:

Yurt İçi Veri Takvimi

4 Ağustos Salı

10:00 Temmuz enflasyon verileri
▪ Temmuz ayı TÜFE aylık değişimini %0,75 tahmin ediyoruz. Tahminimiz doğrultusunda bir gerçekleşme durumunda yıllık enflasyon %12,6 seviyesinden %11,95’e gerileme kaydedecek. Piyasa medyan beklentisi ise %0,85 artış yönünde.
▪ Temmuz ayı enflasyon dinamikleri üzerinde etkili faktörler: (i) Temmuz ayına ilişkin olarak geçmiş dönem ortalamalarından faydalanarak yaptığımız hesaplamada 1 yüzde puanın üzerinde bir olumlu baz yılı etkisi olabileceğini takip ediyoruz. (ii) Türk-iş Ankara gıda fiyatlarında Temmuz ayında bir önceki aya göre %1 oranında düşüş olduğunu açıkladı. Söz konusu düşüş tarih ortalamalara oldukça daha hızlı bir gerilemeyi işaret ediyor. Alt kalemlere bakıldığında işlenmemiş gıda fiyatları tarafında ise aylık düşüşün devamı takip ediliyor. Hal fiyatlarında da taze meyve ve sebze fiyatlarında bir önceki aya göre düşüşler görülüyor. Bu gelişmeler ışığı altında TÜİK gıda fiyatlarının aylık düşüş sergilemeye devam edeceğini ancak yıllık artışın devam edeceğini öngörüyoruz. (iii) Yılbaşından beri enflasyonu aşağı çeken unsurlar arasında yer alan enerji fiyatlarının Haziran ayında olduğu gibi, Temmuz’da da yükseliş kaydetmesi ve enflasyon üzerinde olumsuz baskı yapması bekleniyor. (iv) Çekirdek fiyatlarda ise Haziran ayında gördüğümüz artış ivmesinde bir yavaşlama beklense de, birikimli kur artışlarının etkisi ve iç talep dinamiklerinin hızlıca toparlanma eğiliminde olmasının baskıyı sürdürebileceğini düşünüyoruz

10:00 İSO/Markit Temmuz PMI verileri
▪ Haziran’da PMI verileri oldukça hızlı bir toparlanma kaydedip 53,9 seviyesine yükselmişti. Temmuz ayında yükselişin devam edip etmediği takip edilecek. Diğer taraftan yakın zamanda açıklanan Reel Sektör Güven Endeksi temmuz ayına ilişkin de olumlu bir resim çizip, ekonomik aktiviteye ilişkin güçlü mesajlar verdi.

5 Ağustos Çarşamba

14:30 Temmuz Reel Efektif Kur Endeksi
▪ TCMB Haziran ayı Reel Efektif Kur Endeksini (REKE) 69,3 olarak açıkladı. Söz konusu seviye bir önceki aya göre %1 oranında reel değer artışını işaret ederken, geçen yılın Kasım ayından beri ilk defa aylık reel değer kazanımı kaydetmiş oldu.
▪ Temmuz ayına gelindiğinde TL’nin sepet karşısında ortalamada %1,4 oranında değer kaybettiği takip edildi. Enflasyon tahminlerini de göz önüne aldığımızda REKE’de yeniden 68,8 seviyelerine doğru bir gerileme olabileceğini hesaplıyoruz. Bu çerçevede REKE -2x standard sapma seviyesinde kalmaya devam edecek.
▪ Endeks başlangıç tarihinden beri (1994) en düşük seviyeyi Eylül 2018 seviyesinde görmüş ve 62,5 olarak gerçekleşmişti.

7 Ağustos Cuma

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (17 Temmuz – 31 Temmuz)
▪ 10-17 Temmuz haftası içerisinde hisse senedi piyasasından çıkışların devam ettiği ve 174 milyon dolar net çıkış yaşandığı görüldü. Yine tahvil piyasasından da (repo işlemleri hariç) 51,5 milyon dolar net çıkış takip edildi. Yılbaşından beri toplam net çıkış hisse senedi piyasasında 4,3 milyar dolar, tahvil piyasasında ise 7 milyar dolar oldu. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasından 4,8 milyar dolar, tahvil piyasasından ise 7,8 milyar dolar net yabancı çıkışı yaşandı. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise %3,9’a geriledi. Bir önceki hafta %4 idi. Yılbaşında ise söz konusu oran %10,5 idi.

14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (17 Temmuz -31 Temmuz)
▪ 10-17 Temmuz haftası içerisinde yerleşiklerin DTH’larının 0,7 milyar dolar yükseldiği takip edildi. Yükselişin hepsi hanehalkı DTH’larındaki artıştan kaynaklandı. Yılbaşından beri bakıldığında hanehalkı DTH’larında 6,4 milyar dolar (altın hesapları hariç, EUR/USD parite etkisinden arındırılmış olarak) düşüş olduğu görülse de, son 5 haftadır aralıksız artış olduğu ve 2,3 milyar dolar kadar yükseldiği takip ediliyor.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Kaynak: Tacirler Yatırım Ekonomik Takvim

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN