Haftalık Piyasa Takvimi – (31 Aralık 2018 – 4 Ocak 2019)

Bu hafta açıklanacak önemli piyasa verileri:

Yurt İçi Veri Takvimi

31 Aralık Pazartesi
10:00 Kasım Dış Ticaret verileri
▪ Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerine göre, ihracat Kasım ayında 15,5 milyar dolar olarak gerçekleşirken (%9,5 yıllık artış), ithalat 16,1 milyar dolar ile yıllık %21,5 düşüş sergilemişti.
▪ Bu çerçevede oldukça düşük oranda 0,6 milyar dolar kadar bir aylık dış açık kaydedilmişti.
▪ TÜİK tarafından açıklanan veriler ile dış ticarete ilişkin daha alt detaylara ulaşılabilecek.
17:00 Hazine 1Ç19 iç borçlanma programı
▪ Ocak ayında Hazine’nin piyasaya 4,7 milyar TL kadar iç borç geri ödemesi olacak. Bir önceki borçlanma programı duyurusunda söz konusu itfaya karşın piyasadan 4,9 milyar TL borçlanma planlandığı belirtilmişti.

2 Ocak Çarşamba
10:00 İSO/Markit Kasım PMI
▪ İSO/Markit Kasım ayı PMI verisi bir önceki aya göre hafif çaplı bir artış göstererek 44,3’den 44,7’ye yükselmişti.
▪ 50 eşik değerinin hala oldukça altında bir görüntü çizen PMI endeksi, iktisadi daralma bölgesinde olmaya devam ediyor.
▪ İSO/Markit PMI raporuna bakıldığında, üretim ve yeni siparişlerdeki gerilemenin devam ettiğinin belirtildiği görülüyor. Buna ek olarak stoklar tarafında kullanımın arttığı da işaret ediliyor.

3 Ocak Perşembe
10:00 Aralık enflasyon verileri
▪ Aralık TÜFE artılı kurum tahminimiz %0,15. Benzer bir gerçekleşme durumunda yıllık enflasyonun %21,6’dan %21’e gerileyerek yılı kapatacağını göreceğiz.
▪ Aralık ayında özellikle enerji fiyatlarının aşağı yönlü hareketinin yanısıra, Kasım ayında geçerli olan vergi indirimleri sonrasında fiyat artışlarının sınırlı kalmasının beklenmesi (enflasyonla Topyekûn Mücadele çerçevesinde halen fiyat düşüşlerinin uygulanması) iktisadi faaliyetlerdeki zayıflamanın etkisini talep enflasyon üzerinde hissettirmesi, enflasyon tarafında etkili olacak faktörler olarak öne çıkıyor.

4 Ocak Cuma
10:00 TCMB Aylık fiyat gelişmeleri raporu
▪ Söz konusu rapor teknik nitelikte olup herhangi bir politika mesajı içermez. Ancak kısa vadede enflasyon beklentilerine ilişkin detaylar görülebilir.
14:30 Aralık Reel Efektif Kur Endeksi
▪ Kasım ayında Reel Efektif Kur Endeksi 74,59 olarak gerçekleşirken, bir önceki aya göre %7,9 oranında bir yükseliş kaydetmişti. Böylece son iki ay içerisinde TL’deki reel değer kazanımı %20,8’i buldu. Yılbaşından beri bakıldığında ise reel değer kaybının
%12,5 olduğu görülüyor. Aralık ayında enflasyon tahminleri çerçevesinde REKE’nin 75,3 seviyesine yükselmesi beklenebilir.
14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (21-28 Aralık)
▪ Yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen yabancı çıkışı 974 milyon dolar olarak gerçekleşirken, tahvil piyasasında 866 milyon dolarlık net giriş gerçekleşti. Yabancı yatırımcıların bono stoku içerisindeki payı ise %16 seviyesinde.
14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (21-28 Aralık)
▪ TCMB brüt döviz rezervleri: 72,3 milyar dolar (21 Aralık) Bankalardaki toplam YP mevduatlar: 190 milyar dolar (23 Kasım) 14-21 Aralık haftasında yerleşiklerin döviz mevduatlarında 2,8 milyar kadar bir artış görüldü. (parite etkisinden arındırılmış olarak) Şubat ayından beri en yüksek haftalık artış olduğunu hesaplıyoruz. Söz konusu hafta içerisindeki artışın ise özellikle şirketler kaynaklı olduğu görüyor.

Yurt Dışı Veri Takvimi

Rapor için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin